8 жовтня — Сергій Капусник: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні заборонено подавати до столу страви з курячого м'яса чи яєць.

Традиційні народні свята не тільки розкривають побут і спосіб життя наших предків, але дозволяють безпосередньо самим зануритися в старослов’янську культуру, інформує Ukr.Media.

Одним з таких свят є “Сергій Капусник”. Воно щорічно святкується 8 жовтня. Церква в цю пору відзначає День Сергія Радонезького.

Історична довідка

Чудотворець Сергій (до хрещення Варфоломій) народився на початку 14 століття на території Ростовського князівства. Це був непростий час для всієї Русі: на землях лютували монголи і татари, а між самими князями йшла постійна міжусобна війна.

Згідно з літописними церковними джерелами, в дитинстві Варфоломій зустрів якогось загадкового старця: “на вигляд строгого і благообразного, подібно ангелу”, який наказав йому долучатися до церковного життя, чим і визначив долю юнака.

Святий Сергій відомий великою кількістю скоєних ще за життя чудес. Він молитвою зцілював хворих, відганяв посуху, знаходив зниклих людей і виганяв бісів.

Саме він благословляв Дмитра Донського на перемогу на Куликовому полі, що об’єднала розрізнені князівства і звільнила Русь від вікового татаро-монгольського ярма.

Також чудотворець Сергій є засновником і першим ігуменом підмосковного Свято-Троїцького монастиря (нині Троїце-Сергієвої Лаври).

Святий Сергій мирно відійшов до Бога в глибокій старості і залишив після себе безліч рукописних духовних настанов.

Мощі святого вважаються чудотворними, виносяться в народ по церковних святах, і зберігаються в рідній для нього Троїце-Сергієвій лаврі.

Народні традиції та обряди

На Русі святого Сергія вважали традиційним покровителем домашньої птиці. Тому 8 жовтня у всіх великих селищах влаштовувалися ярмарки, куди для продажу пернатої живності та іншої домашньої худоби з’їжджалися жителі всіх навколишніх сіл.

У народі дату називали Сергій Капусник, так як крім іменин самого святого, в цей день починалася пора по засолюванню і консервації капусти. Зазвичай в процесі брали участь всі домочадці, які не були зайняті по ярмаркових справах.

У народі вірили, що якщо капусту починати засолювати раніше цієї дати, то вона вийде не смачною або обов’язково прокисне.

У цей день крім звичайних страв, господині намагалися випікати різну здобу з капустяною начинкою. Така випічка обов’язково подавалася на стіл в капустяному листі.

Найбільш побожні господині, перш ніж пригощати сім’ю, обов’язково “намолювали” таку їжу різними наговорами. Так як вважалося, що в цей день вся їжа, пов’язана з капустою, володіє особливою цілющою і загальнозміцнюючою силою.

У цей день суворо заборонялося битися, лихословити, полювати на диких птахів і різати домашніх, а також їсти яйця.

Повір’я та прикмети

  • З ранку перший сніг випав — зими ще місяць не буде;
  • Вдень тепло і ясно — суха погода ще три тижні стояти буде;
  • Якщо сніг в цей день розсипчастий і сухий — наступне літо буде особливо спекотним;
  • Чим товщий шар снігу, що випав, тим ряснішим очікується прийдешній урожай;
  • Діти народжені в цей день будуть хорошими ковалями і ткачами;
  • Якщо з ранку поставити свічку святому і зробити для птахів шпаківню, обов’язково прийде удача в справах;
  • Птахи на горищі гніздо звили — до швидкого поповнення в родині;
  • Почути в лісі пташиний спів — до удачі.