Православні християни 9 лютого вшановують пам’ять Іоанна Златоуста. У народі свято прозвали “Златоустів день”. Іван, Дмитро, Анна відзначають в цей день свої іменини, інформує Ukr.Media.

У Златоустів день 9 лютого до Святого заведено звертатися з молитвами про духовний розвиток. Святий Іоанн Златоуст захищає тих, хто знаходиться в розпачі.

Історія появи свята дня Іоанна Златоуста

Святитель з’явився на світ у знатній антіохійській родині. Він занадто рано залишився без батька. Іоанна природа нагородила дарами, які протягом усього свого життя він намагався розвивати. Його вчителем був відомий оратор Ліваній.

У церкві святого шанують як одного з трьох святителів і вчителів поряд з Григорієм Богословом і Василем Великим. Іоанн прославився як чудовий проповідник.

У народі знали про його велику майстерність ораторської мови, тому прозвали святого Златоустом. Слава Іоанна поступово поширювалася серед християн, тому, коли з’явилося місце архієпископа Константинопольського, ніхто довго не роздумував, кому його надати.

Звичаї і що не можна було робити на Златоустів вогонь

Нерідко можна зустріти ще одну назву свята — «Златоустів вогонь». Це пов’язано з народними звичаями — в цей день було заведено приділяти особливу увагу домашньому вогнищу, тоді в родині буде достаток.

Щоб члени сім’ї були здорові, не було проблем з достатком, і урожай був родючим, наші предки шанували пічний вогонь, який був замінником сонячного світла взимку. Важливо було в цей день розтопити піч так, щоб всі поліна одночасно почали горіти. Для цього селяни заздалегідь готували сухі дрова, складали їх особливим способом і потім старанно розводили вогонь. Дуже хорошим знаменням вважалося, якщо дрова горіли яскраво, вуглинки не вистрілювали.

Наші предки вважали, що цей святковий день відмінно підходить для лікування зубного болю. У день пам’яті святого заведено просити його про допомогу в духовному розвитку і в навчанні.

  Ситуацію з кінотеатром “Київ” можна легко вирішити, - голова Держкіно

Люди вірили, що в Златоустів день відбуваються наговори і псування, тому вони намагалися бути акуратними в спілкуванні з іншими. Не можна було приймати і дарувати подарунки від кого-небудь, краще перенести це на інший день.

Народні прикмети

З цим днем у наших предків було пов’язано багато прикмет:

  • Якщо в цей день небо було низьким, то незабаром настануть сильні холоди;
  • Якщо у напрямку вітру швидко пливли хмари, то не варто чекати снігу. А ось якщо вони рухалися проти вітру, то снігопади неминучі;
  • Якщо в цей день порізатися, спіткнутися або обпектися, то не варто чекати нічого хорошого;
  • Про гарний врожай віщували закруглені гребені у снігових заметів, які були залишені після сильної хуртовини;
  • Якщо в будинку сильно запітніли вікна, то скоро буде тепло.