У минулі часи цей день присвячували богині Берегині, яку в народі часто представляли в образі берези.

Народне свято Берегиня відзначається 15 липня 2019 року (за старим стилем — 2 липня). Воно присвячене слов'янській міфічній істоті, інформує .

Інша назва свята «Петрова Матка» походить від імені апостола Петра, якого люди вшановували незадовго до цього — 12 липня. «Сирою Богородицею» цей день в народі називають за те, що образ Берегині змішався з образом Богоматері.

Історія

Берегиня — слов'янське божество, матір усіх духів. Її називали в народі також Ладою. Це берегиня дому, захисниця людей від зла, лиха, хвороб, смерті, покровителька врожаю. Люди поклонялися їй в образі берези.

Нерідко її пов'язували з русалками, в яких перетворювалися засватані дівчата, які померли до заміжжя.

Після прийняття християнства образ Берегині злився з образом Богоматері. Їй молилися про гарний урожай.

Традиції та обряди

Господині готують на вечерю вареники з вишнею.

У цей день заведено саджати березу біля будинку. Слов'яни вірять, що це дерево оберігає людей і житла від нечистої сили.

В це народне свято дівчата проводять любовні привороти. Вони таємно кладуть на поріг будинку гілочку берези. Після того, як коханий переступає гілку, ховають її в сухе місце і промовляють: «Як цей прут сохне, так нехай і він, (ім'я хлопця), від любові до мене сохне».

Прикмети та повір'я

  • Якщо на деревах з'явилися пожовклі листочки, то осінь і зима будуть ранніми.
  • Якщо жовте листя видно тільки на березі, то осінь настане рано, а зима настане у визначений термін.
  • 15 липня — початок пори «цвітіння» води.
  • Лісових ягід багато — до морозної зими.
  • Добре видно, як хлюпоче сазан — до сонячних і теплих днів.
  • Якщо дівчина чи жінка хоче зустріти любов, свою долю і знайти довгоочікуване щастя, то вона повинна в цей день знайти в лісі березу, вклонитися їй і вголос вимовити своє бажання.
  • Якщо у свято Берегині вийти в поле, вмитися джерельною водою і розтертися вишитим рушником, то можна повернути втрачене здоров'я і відновити душевні сили.
  День вшанування учасників бойових дій на території інших держав - 15 лютого