В цей день селяни займалися посівом озимини, доводили до ладу господарські приміщення.

Народне свято День Фотія відзначається 25 серпня 2019 року (за старим календарем — 12 серпня). В цей день православною церквою вшановується пам'ять мучеників Анікіти і його племінника, інформує .

Анікіта, дядько Фотія, будучи військовим чоловіком, привселюдно викрив імператора Діоклетіана в залякуванні християн, яким і сам був, наказом про встановлення знарядь кари на міській стіні. Правитель наказав піддати його тортурам. Але кожен раз Господь відводив від нього смерть: лев, який притулився до нього; кат, який вже заніс руку над Анікітою, одразу ж помер; кипляче олово, у секунду остигло.

Бачачи все це, Фотій спробував пояснити імператору, що це справи Всевишнього, а боги Діоклетіана — вигадка і ніщо. За це він був засуджений разом з дядьком до ще більш витончених страт, в яких обидва залишилися неушкодженими. Розлючений імператор наказав спалити їх у великій печі. Під час страти багато людей ступили в піч слідом за мучениками.

Традиції та обряди

У народі цей день пов'язаний з прибиранням нежитлових приміщень у селах. Це і криті наметом частини двору, і окремо стоячі будівлі, горища.

25 серпня проводиться обряд вигнання в цих місцях нечистої сили за допомогою вересового віника, яким метуть по підлозі.

У багатьох областях у цей день сіють озимі. Після чого теж займаються прибиранням.

У деяких білоруських районах вважається, що наступний тиждень несприятливий для посіву хліба, бо з помелу вийде «червиве» борошно з мошками, яких неможливо буде вивести.

На Фотія збирають дозрілу черемшину.

Прикмети

  • Якщо з ранку на траві паморозь — урожай озимих буде хорошим.
  • Якщо день видався похмурим і дощовим — ясних теплих днів восени буде мало.
  • Якщо кішка миє шерсть на голові — буде тепло і сонячно.
  • Якщо на Фотія ясно і тепло — вродить білий гриб.
  Росіяни завдали ракетного удару по палацу культури у Лозовій