У народі Собор дванадцяти апостолів отримав своє трактування: вважалося, що верхівку літа на своїх плечах тримають 12 апостолів.

Народне свято Дванадцять апостолів відзначається 13 липня 2019 року (за старим стилем — 30 червня). В християнському календарі це дата загального шанування 12-ти апостолів — учнів Ісуса Христа, інформує .

Історія

Свято присвячене відважним людям, які першими повірили в Христа, пішли за Ним і були готові беззастережно віддати за нього все, що у них було, навіть життя. Імена 12-ти учнів Ісуса: Петро і його брат Андрій, Яків, син Зеведеїв, та його брат Іван, Филип, Вартоломей, Матей, Яків Алфеїв, Тадей (Юда Іаковль), Симон Зилот та Матфій. Дванадцять найближчих учнів були поруч з Сином Божим до кінця Його земного шляху і продовжили нести вчення Христа, не засумнівавшись у них ні на мить.

В цей урочистий день не заведено згадувати про слабкості, яку проявив Петро, який тричі зрікся Вчителя, і про зраду Іуди, який продав Спасителя за 30 срібняків. Обидва після скоєного щиро розкаялися.

Традиції та обряди

На Русі в народне свято Дванадцяти апостолів люди відзначали середину річного сезону — маківку. Вони надягали свій кращий одяг і йшли на покіс. Після роботи влаштовували народні гуляння до пізньої ночі. У деяких областях робили солом'яне опудало, наряджали його в традиційний костюм, прикрашали стрічками, квітами і нитками намист. З лялькою ходили по вулицях, співали пісні та коломийки, танцювали і веселилися. Після святкової ходи кидали солом'яне опудало у річку.

Християни в цей день ставлять у церквах і храмах свічки учням Ісуса. Обмінюються фарбованими вареними яйцями. Стравою дня вважається будь-яка їжа з яєць, навіть звичайна яєчня.

  "Я нікого не ховаю": Олег Винник різко висловився на тему особистого життя

Прикмети та повір'я

  • Якщо вранці випала роса, то з ранку до ночі буде сонячно і спекотно. Якщо її немає, то піде дощ.
  • Жовтуваті хмари — до швидкого дощу.
  • Якщо після дощу лящ показує голову, спинний плавець і хвіст, то друга половина дня та вечір будуть теплими.
  • Зозуля продовжує кувати — літнє тепло протримається довго.
  • Якщо з цього дня соловей співає ще 5-6 днів, то до кінця літа буде тепло і ясно, а зимові холоди прийдуть пізно.
  • Вівці грають в «догонялки» і бекають — до дощу.
  • Переважна риса характеру народжених в цей день — цілеспрямованість.