Назва «Свекольниця» пов'язана з тим, що в цей день починалося прибирання буряка, який наші предки дуже цінували за цілющі властивості.

Народне свято Фекла-свекольниця (ще одна назва — Андрій-тепляк) відзначається 1 вересня 2019 року (19 серпня за старим стилем). У цей день православна церква вшановує пам'ять мучеників Андрія Стратилата, Фекли, Агапія, Тимофія Газських, інформує .

Стратилат означає «головнокомандувач». На початку IV століття святий Андрій, який служив в римських військах, будучи християнином, зміг багатьох воїнів переконати відректися від язичництва. За це він був покликаний на суд імператора. Ні Андрій, ні його загін не відреклися від віри і були піддані тортурам. Дізнавшись про можливий бунт солдат, які поважали і цінували А. Стратилата як воїна, правитель наказав відпустити мучеників і вбити їх таємно. Приймаючи смерть, святий просив Бога послати людям цілюще джерело в тому місці, де пролилася кров мучеників.

Про Теклю родом з міста Гази відомо тільки те, що вона була кинута до хижаків у часи великих гонінь на християн в 304 році. Разом з нею мученицьку смерть прийняли Агапій і Тимофій.

Традиції та обряди

Назва «Свекольниця» пов'язана з тим, що в цей день починалося прибирання буряка, який наші предки дуже цінували за цілющі властивості.

Свято в народі шанують такою традицією: іменинниця-жінка повинна принести в хату кілька низок вівса. Перша ставиться у печі в «бабиному куті» (місце в хаті за піччю). Ще дві розміщують у світлиці і сінях. За повір'ям, зв'язки не пускають до хати нечисту силу і приносять достаток. Ще одну приберігають для стайні, щоб віднадити лісовика, який любить пограти з кінською збруєю.

Хлопчиків, яким виповнилося 4 роки, вперше саджають на коня. Ремісники святкують день свічки (оскільки вечори вже ставали темними, вони починали працювати при штучному освітленні). А підмайстри набирають чоловіче суспільство, випивши чарку самогону або горілки.

  Аліну Паш звинуватили в підробці довідки про легальний візит у Крим

Прикмети

  • Якщо вітер південний (теплий), значить, буде добрий урожай вівса.
  • Народжений на Теклю зросте розумним.
  • В цей день не можна вдивлятися у вогонь — можна втратити зір.