У тому, як вона виконувала роль принцеси, було багато нового, майже революційного.

Багато хто відзначає, що Принцеса Діана справила сильний вплив на королівську сім’ю. І справа не лише в тому, що її смерть потрясла всі підвалини британської монархії. Її називали королевою людських сердець, тому що вона була зовсім не схожа на типових “холодних” і відсторонених британських аристократів, інформує Ukr.Media.

Спілкування з людьми

Під час публічних заходів у королівської сім’ї завжди було звичайною справою проходити крізь натовп без зупинки, поки королева Єлизавета II не змінила цей порядок. Вона першою з монархів стала спілкуватися з публікою під час візитів — сталося це в турі по Австралії та Новій Зеландії в 1970 році.

Однак Принцеса Діана вивела цю традицію на абсолютно новий рівень. Вона не боялася зблизитися з натовпом, вітала людей рукостисканнями і навіть обіймала. Спілкуючись з дітьми, Діана часто присідала на підлогу, щоб створити більш неформальну і довірчу атмосферу.

Це одна з багатьох традицій, яку її сини, принци Вільям і Гаррі, успадкували від неї. Вони також часто по-дружньому спілкуються з місцевими жителями або працівниками організацій, яких вони відвідують, і в таких бесідах нерідко розкривають якісь милі подробиці про свої сім’ї. Так, наприклад, принц Вільям нерідко розповідає щось про своїх дітей.

Публічні прояви почуттів

Відносно британських монархів не даремно існує вираз про “тверду верхню губу” (stiff upper lip) — він є символом того, що монархам варто тримати свої емоції під контролем і не висловлювати почуттів на публіці.

І до появи Діани королівська сім’я завжди була дуже стриманою на публіці. Навіть найближчим людям не належало триматися за руки, обіймати і вже тим більше цілувати один одного прилюдно. Але принцеса Діана і це правило поставила під сумнів — тактильний контакт зі своїми дітьми був їй дуже важливий.

“Вона могла схопити нас в оберемок і притиснути до себе якомога сильніше. І у тебе просто не було шансів втекти. Вона обіймала нас так довго, як того хотіла. Навіть говорячи про це зараз, я відчуваю ті обійми, які вона нам дарувала, — згадував у 2017 році Гаррі в документальному фільмі, присвяченому 20-й річниці смерті Діани.

Відомо, що принц Гаррі, коли ще виконував королівські обов’язки, теж обіймав своїх шанувальників, а принц Вільям і Кейт Міддлтон іноді виявляють почуття один до одного на публіці, наприклад, тримаються за руки під час прогулянок.

Королівські тури всією сім’єю

У пресі багато обговорювали рішення Меган Маркл і принца Гаррі взяти сина Арчі, якому тоді виповнилося всього чотири місяці, в тур по Африці. Але вони були далеко не першопрохідцями (хоча Арчі, здається, можна назвати наймолодшою королівською дитиною, яка “підтримала” своїх батьків в офіційній поїздці).

Раніше спадкоємці монархів залишалися з нянями і гувернерами вдома, так як королівські тури нерідко тривали кілька місяців. Однак, коли принц Чарльз і принцеса Діана в 1983 році повинні були здійснити поїздку по Австралії та Новій Зеландії, вони прийняли рішення взяти десятимісячного сина Вільяма з собою — розлуку з малюком Діана, схоже, не могла собі уявити.

Традиції потім перейняв і дорослий Вільям — його діти вже були з ним і Кейт в поїздках до Австралії, Нової Зеландії, Канади, Польщі та Німеччини.

Спільні польоти

Традиційно два спадкоємці престолу не повинні летіти одним літаком — на випадок, якщо станеться найстрашніше, держава не повинна втратити відразу двох наступників монарха. Але, коли Вільям і Гаррі були маленькими, Діана наполягла на тому, щоб вони з Чарльзом подорожували разом зі своїми синами. Вона хотіла, щоб у хлопчиків було відчуття нормальної сім’ї. Сьогодні діти також супроводжують в польотах Вільяма і Кейт.

Пологи в лікарні

Традиційно пологи в королівській родині проходили в домашній обстановці. Так, сама королева Єлизавета II з’явилася на світ в будинку своїх бабусь і дідусів на Брутон-стріт, 17, в Лондоні, а принц Чарльз народився в Букінгемському палаці. Однак Діані ці застарілі правила припали не до душі — вона хотіла більш сучасного походу, тому народила обох синів у лікарні.

До слова, принц Вільям став першим королівським спадкоємцем, народженим в медичному закладі. Майбутній король Великобританії з’явився на світ у лікарні Святої Марії 21 червня 1982 року. Троє його дітей — Джордж, Шарлотта і Луї — теж народилися там. Тим часом син Гаррі, Арчі, народився в приватній портлендській лікарні у Вестмінстері, Англія.

Отримання освіти

Члени королівської сім’ї завжди отримували освіту за стінами палацу з гувернантками і приватними викладачами. І хоча принц Чарльз пішов у школу у віці семи років, саме принц Вільям став першим спадкоємцем престолу, який пройшов усі щаблі початкової освіти в державній системі. За наполяганням Діани у віці трьох років він почав ходити в дитячий сад місіс Майнор в 1985 році.

Цей досвід принц Вільям втілив і в своїй власній сім’ї. Його син Джордж поступив на навчання в школу Westacre Montessori School у віці двох з половиною років в 2016 році. У 2019 навчання в школі Thomas’s Battersea, яку відвідує і її старший брат, почала і принцеса Шарлотта. На домашнє навчання в цьому році дітям довелося перейти через пандемію.

Нормальне життя

Народитися в палаці — привілей, яким треба пишатися і дорожити? У принцеси Діани явно була інша думка! Вона з самого початку вирішила, що її сини не будуть розпещеними принцами, які не бачать нічого, крім стін палацу і прислуги. Діана наполягала на тому, щоб у них було якомога більше повсякденних справ, і вони не відчували себе ізольованими і позбавленими зв’язку з навколишнім світом, коли виростуть.

Трохи хуліганства

Публічні виходи принцеси Діани — зразок елегантності і доброго смаку. Але ось на відпочинку і собі, і дітям вона дозволяла розслабитися. Ніяких начищених туфель і ідеальних укладок, зате багато щирих веселощів. Діана дозволяла хлопчикам проводити час безтурботно, як і їх звичайні однолітки. Разом з синами Діана відвідувала громадські басейни, пляжі і сама із задоволенням каталася з хлопцями на атракціонах.

Порушення бар’єрів

Суворі формальні відносини, прийняті між роботодавцем і службовцями, також були реформовані принцесою. До помічників вона ставилася скоріше не як до обслуговуючого персоналу, а як до близьких знайомих — в кінці кінців, під одним дахом вони проводили багато часу. Так, принцам Вільяму і Гаррі було дозволено заглядати на королівську кухню, спілкуватися з персоналом, спостерігати за приготуванням їжі (і навіть допомагати, якщо вони хотіли).

Крім того, хлопчики часто грали з дітьми співробітників палацу. Ну а сама принцеса дружила з багатьма своїми помічниками, включаючи дворецького Пола Баррелла. Спілкування з різними людьми означало, що з раннього віку два принца знали про життя і за межами їх тісної королівського кола, а це було дуже важливо Діані.

Право бути смішною

Всі правила формальних фотосесій з постановочними кадрами для прес-релізів і листівок були забуті, коли Діана дозволяла собі додати емоцій і гумору. На публіці принцеса не боялася виглядати злегка безглуздою або смішною: доказ тому — ця весела метушня з Сарою Фергюсон на схилі гірськолижного курорту. Це починання Діани теж прижилося.

Сміливість бути прикладом

У 1980-х і початку 1990-х світ вразила справжня епідемія СНІДу, при цьому дане захворювання тоді ще було недостатньо вивчено. Нестача інформації лише сприяла зростанню паніки, а щодо самих хворих існувало безліч стереотипів. Наприклад, вважалося, що заразитися можна і мало не при дотику.

Принцеса Діана проявила мужність і своїм прикладом показала, що не варто стигматизувати таких людей. Вона закликала до співчуття і допомоги і в буквальному сенсі простягала руку всім, хто зіткнувся з цією хворобою.

Такому ж ставленню до нужденних вона навчила і своїх синів, а принц Гаррі продовжує справу своєї матері, підтримуючи хворих на ВІЛ/СНІД за допомогою своєї благодійної організації Sentebale.

Публічний імідж

Коли Принцеса Діана підтримала кампанію з заборони використання протипіхотних мін, вона не просто озвучила проблему — вона також знала, як важливі будуть її фотографії для підтримання ініціативи. Репортаж про її поїздку в Анголу в 1997 році розійшовся по газетах усього світу, і засновники кампанії називали цей візит переломним моментом в боротьбі проти даного виду зброї (а почали вони цю кампанію аж в 1989 році!).

Через трохи більше трьох місяців після смерті Діани 122 уряди підписали оттавський договір, мета якого полягала в припиненні виробництва і використання таких мін.

Принц Гаррі спілкується з жінкою, яка постраждала від вибуху міни в Анголі. У 1997 році з нею ж зустрічалася Принцеса Діана.

Відвертість

Королева завжди була мовчазна, коли справа стосувалася її приватного життя, що вважалося цілком гідною поведінкою для монарха. Серйозній критиці Єлизавета II піддалася лише за мовчання після смерті принцеси Діани.

Але ось сама принцеса була вже представником іншого покоління і, мабуть, першою стала відверто говорити про свої переживання. Коли Діана дала інтерв’ю про розпад свого шлюбу, це зробило її образ ближчим — тисячі людей могли зрозуміти її почуття і ідентифікувати себе з нею.

Не ховали свій біль від втрати і сини Діани — Гаррі і Вільям також відверто висловлювалися про те, як на них вплинула смерть матері. Крім того, вони звертають увагу суспільства на проблеми психічного здоров’я і підтримують організації, які займаються цим.

Збір коштів на благодійність

Королівська сім’я вже давно підтримує сотні благодійних організацій, але саме Діана популяризувала не лише участь у заходах в якості покровительки, але і, по суті, прямі прохання про пожертвування. Так, вона провела широко розрекламований в той час аукціон, де були розпродані деякі з її найбільш знакових суконь в 1997 році.

Відносини з пресою

Тенденція, яку Діана спровокувала мимоволі і яка, на жаль, стала фатальною для неї.

Як тільки стало відомо, що принц Чарльз зустрічається з леді Діаною Спенсер, інтерес до молодої аристократки став неймовірним, і папараці часто виходили за рамки пристойності в спробі добути ексклюзивний кадр. Зрештою, за офіційною версією, саме папараці спровокували аварію, в якій загинула Діана. Ця жахлива подія назавжди змінила відносини між пресою і Королівською сім’єю.

Між палацом і британською пресою були укладені угоди про зниження попиту на фотографії папараці, отримані в сумнівних обставинах. Ці угоди діють і донині.

Зі схожою проблемою зіткнулися і Меган Маркл з принцом Гаррі, які пережили настирливу увагу преси. Саме це стало однією з причин, чому вони відмовилися від своїх королівських обов’язків. Тепер герцоги Сассекські навіть судяться з британськими таблоїдами.