У цей день починали працювати вітряки. Селяни мололи зерно нового врожаю.

Народне свято Євстафій Вітряк відзначається 3 жовтня 2019 року. Православною церквою у цей день вшановується святий мученик Євстафій, інформує Ukr.Media.

Воєначальник Плакіда, бувши милосердним від природи, завжди допомагав нужденним. Після чудесного явлення розп’ятого Христа і голосу, який обіцяв не залишати його в майбутніх труднощах, разом з усією родиною він прийняв хрещення та отримав ім’я Євстафій.

Багато лиха довелося пережити йому, багато втратити, у тому числі дружину і двох синів. Але святий мужньо переніс всі труднощі та випробовування. За це був винагороджений возз’єднанням з рідними. Після повернення в Рим вся сім’я одноголосно відмовилася принести жертву богам, за що і була страчена.

Традиції та обряди

Вітер, що дме 3 жовтня, зазвичай сильний (за те й прозвали цей день «вітряком»). Знаючі люди спостерігають за ним, щоб визначити погоду на найближчі дні.

У народі цей день відзначається свято мельника. Млин і будинок мельника стоять на віддалі, тому їх життя часто оточена таємничістю. Їм приписують дружбу з водяними, русалками та нечистою силою. Відчуваючи забобонний страх, люди намагалися обходити млини, особливо ті, які занедбані. Адже там живуть чорти та вовкулаки. За повір’ям, мельники цього дня кидають в річку буханець хліба і виливають горілку, щоб задобрити водяну нечисть.

На Євстафія Вітряка зрізають качани капусти, залишені спеціально на перший мороз. Кажуть, тоді її листя набуває солодкуватий присмак.

Прикмети

  • Вітер південний — до теплої погоди, східний — до сонячних днів, північний — до морозів, західний — до рясних опадів.
  • Якщо виросли шишки на верхніх гілках ялини, значить, морози прийдуть в кінці зими, якщо ж їх багато внизу, то холоди нагрянуть вже в цьому році.
  • Якщо тепло і літає павутина, снігу довго не буде.
  Зірка "Папіка" Дарина Петрожицька вперше розповіла про втрату дитини