Назву «Медяні роси» свято отримало за те, що нерідко ранкові опади у цей день бувають солодкими, з медовим присмаком.

Народне свято Іван — Медяні роси відзначається 7 червня 2019 року (дата за старим стилем — 25 травня). Православна Церква цього числа згадує третє знайдення глави Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна. Назву «Медяні роси» свято отримало за те, що нерідко ранкові опади у цей день бувають солодкими, з медовим присмаком, інформує .

Історія

Третє знайдення голови святого Іоанна відбулося в 850 році в Команах. На початку IX століття його нетлінні мощі християнам довелося заховати від іконоборців, які не зупинилися б і перед знищенням святої реліквії.

Під час однієї з нічних молитов патріарху Константинопольському було дароване бачення, в якому вказувалося місце схованки святих мощей в місті Комани. В той час при владі був імператор Михайло. Але імперією керувала його мати Феодора, християнка, якій вдалося придушити іконоборчі бунти і відновити іконошанування. За її наказом в Комани вирушила делегація, яка незабаром повернулася з безцінною знахідкою.

В який саме день були знайдені святі останки, невідомо. Але в джерелах збереглися дані про те, що саме 25 травня (за григоріанським календарем — 7 червня) їх доставили в придворну церкву.

Хреститель Іоанн — другий за значимості православний святий після Діви Марії. На його честь встановлено сім щорічних свят.

Традиції та обряди

З цього дня починається пізня посівна ярового хліба.

В це народне свято люди звертаються до святого Івана Предтечі з проханням захистити поля і городи від медвяної роси. Її поява з давніх пір вважається напастю. З нею пов'язують падіж худоби. Вона губить колосся жита, листя гарбуза, огірка і винограду. Якщо медяна або борошниста роса все ж нападає, це вважають Божим покаранням.

  Помер актор, який зіграв Гантера у серіалі «Друзі»

Побутує хибна думка, що медяна і борошниста роси — одне і те ж, грибкове захворювання. Насправді медяна роса виділяється листям рослин внаслідок раптових перепадів вологості і температури за короткий період. Побороти її нелегко, не допомагають навіть такі перевірені «помічники», як мідний купорос, зола і молочна сироватка. Борошниста роса — результат виділень різних комах-шкідників, до яких налипають лусочки і шкірки попелиці. З цим видом роси впоратися легше, провівши своєчасну профілактичну обробку.

Прикмети

  • Скільки вранці роси, стільки буде льону і конопель.
  • Якщо ранкової роси багато, значить, весь день буде ясно і тепло.
  • Вранці немає роси або її дуже мало — у другій половині дня піде дощ.
  • Пізній цвіт горобини — осінній сезон буде довгим.
  • На горобині багато цвіту — вродить льон і овес.