До цього часу дозрівала брусниця, а в полі доходив овес. Жінки і діти йшли в ліс збирати ягоди, які потім господині мочили на зиму.

Народне свято Луп Брусничник відзначається 5 вересня 2019 року (дата за старим стилем — 23 серпня). В цей день православною церквою вшановується пам'ять мученика Лупа, інформує .

Він був родом з міста Солуні, жив в III столітті н. е. Був рабом Димитрія Солунського, страченого за християнське віросповідання. Після смерті господаря Лупа взяв його перстень і окропив свій одяг його кров'ю. Завдяки імені великомученика, персню і своїй вірі, згодом він зміг створити чимало чудес в рідному місті.

Оскільки це був час запеклої боротьби язичників з християнською вірою, Лупа багато разів намагалися заарештувати. Але Всевишній оберігав його, хоч майбутній святий і не був хрещений. Одного разу, коли вода пролилася на Лупу прямо з неба, він зрозумів, що це знак і він тепер християнин, і сам віддався в руки мучителів.

Традиції та обряди

Зазвичай у цей день трапляються заморозки, в народі іменовані «лупенськими», після яких йдуть у ліс збирати дозрілу брусницю. Звідси і назва свята «Брусничник».

Чоловіки з ранку відправляються на поля прибирати льон і овес.

Жінки, закінчивши ранкові господарські справи, беруть дітей і йдуть у ліс по ягоди. Брусниця здавна славиться своїми цілющими властивостями. Сік ягід добре допомагає при застуді. Чай з брусничного листя лікує кишечник і відновлює «втомлену» печінку. До вечері на стіл ставляться традиційні пироги з брусницею.

Прикмети

  • Брусниця дозріла, значить, і овес вже можна забирати.
  • З ранку немає морозу — до кінця вересня погода буде теплою.
  • Журавлі рушили в теплі краї — зима настане рано.
  • Якщо журавлиний клин низько — зима буде теплою, а якщо високо — це до частих морозів.
  • Якщо птахи летять мовчки, низько і квапливо, значить, скоро настануть непогожі дні.
  Потужна сила мистецтва: у Києві стартував Тиждень австрійського кіно