Низка журналістів, медійників та медійних експертів підписала звернення до органів влади, в якому вони закликали Верховну Раду відхилити законопроєкт №2693 «Про медіа». На думку підписантів, він порушує право на свободу вираження поглядів, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод.
Текст заяви оприлюднений на сайті Національної спілки журналістів України, передає hromadske.
У ній йдеться про те, що законопроєкту дали негативну оцінку Організація з безпеки і співробітництва в Європі й Головне науково-експертне управління Верховної Ради.
«Нечітко сформульовані в законопроєкті вимоги до медіа, за висновками експертів, надають органам державної влади повноваження щодо “встановлення правди”. Немає сумнівів, що такі повноваження буде використано для контролю за висловленням політичних думок, критики політичних сил, політиків, посадових осіб», — йдеться в заяві.
Підписанти також зауважують, що в разі ухвалення закону повноваження медійного регулятора — Національної ради з питань телебачення і радіомовлення (Нацради) — «очевидно, виходитимуть за межі, визначені Конституцією України». При цьому вона «залишиться політичним органом, добір кандидатур до якого стане ще більш довільним».
«Законопроєкт передбачає можливість блокування будь-кого в інтернеті, навіть якщо це не засіб масової інформації і тому фактично не підпадає під компетенцію Нацради, а також можливість скасування реєстрації медіа на підставі дуже широко сформульованих причин, що може призвести до заборони всього змісту ЗМІ протягом невизначеного часу», — зазначається в заяві.
«Ми вважаємо, що Верховна Рада має відхилити законопроєкт. Ми наполягаємо на опрацюванні досвіду країн ЄС із впровадження Директиви № 2018/1808 про аудіовізуальні медіапослуги, оцінці її впливу на різні сфери в Україні та загального аналізу впливу, рівноправному діалозі журналістів, засобів масової інформації та органів державної влади для гармонізації законодавства на користь розвитку України та її подальшого демократичного поступу», — підсумовують підписанти.
Нагадаємо, 27 грудня 2019 року у Верховній Раді України зареєстрували проєкт закону «Про медіа». Наступного дня на сайті парламенту оприлюднили текст законопроєкту. 5 лютого Комітет з питань свободи слова рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт «Про медіа» у першому читанні за основу.