Актуальні новини

Міжнародний фонд профінансував реставрацію 130-літнього вітража у Львові

У львівській церкві святого Івана Золотоустого реставрують вітраж. Відновленням 130-річної пам’ятки із біблейною сценою Непорочного Зачаття займається реставраторка Марія Шумська-Барвінок. Роботи профінансував міжнародний фонд Aliph.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1548118 { padding-bottom: 56.21%; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1548118{ margin: 0!important; } }

Як розповідав ZAXID.NET, на початку війни у Львові почали убезпечувати пам’ятки архітектури, вітражі, скульптури, барельєфи від потенційних загроз. У церкві Івана Золотоустого великі вітражі вівтарної частини закрили спеціальними захисними конструкціями. А круглий вітраж над входом довелося демонтувати, його пошкоджений стан не дозволяв захистити на місці.

Реставраторка Марія Шумська-Барвінок зазначила, що вітраж розсипався під руками, мав багато дефектів, спайка між елементами була знищена. Його неможливо було просто закрити щитом, бо найменша ударна хвиля чи сезонний буревій його б зруйнували.

Для реставрації вітража потрібно вивчити кожен елемент, знайти і зафіксувати усі дефекти, подбати про належне кріплення.

«Особливістю таких вітражів є те, що велика частина кольору отримана за допомогою нанесення чорної та коричневої фарб на кольорове скло. Такий тип декору робить вітраж дуже важким у процесі реставрації, оскільки фарбовий шар тонкий і значно делікатніший, ніж скло, забарвлене в основній масі», – пояснюють фахівці управління охорони історичного середовища ЛМР.

фото Марії Шумської-Барвінок

«Чорна фарба була погано відпалена і вся відлущилася та стала втрачена. Тобто з неї залишилися лише рештки, власне з яких і змогли зробити висновок, що вона була. Доповнення зроблені всі спеціальною фарбою, яка при потребі може бути очищена і залишиться першопочатковий вигляд. Тобто всі реставраційні вимоги щодо відворотності дотримані», – додала Марія Шумська-Барвінок.

Церква святого Івана Золотоустого на вул. Лисенка у Львові (ПЦУ) – це колишній костел Найсвятішого Серця Ісусового і монастир францисканок. Автор проекту будівництва – Юліан Захарієвич. Три вітражі виготовлені мюнхенською фірмою Маєра у 1887-1889 роках. Центральний вітраж зображує Найсвятіше Серце Ісуса, бокові вітражі присвячені св. Меланії і Архангелові Михаїлу. Вітраж у круглому вікні на фасаді церкви зображує Непорочне Зачаття. Впродовж останніх 10 років у церкві відновили шпиль, дерев’яні двері, відреставрували дахи.

  Відомий український співак Олег Винник захворів на коронавірус

Зараз у Львові реставрують лише ті об’єкти, які розпочали до війни, або ті, що профінансували міжнародні фонди. За підтримки фонду Aliph також відновлять чотири вітражі житлового будинку на вул. Князя Романа, 34.

Залишити відповідь