Преподобного Феодора Освяченого в народі вважають покровителем жита – хлібного зерна. Тому будь-яку роботу на землі починають з молитовного звернення до святого.

Народне свято Федір Житник відзначається 29 травня 2019 року (дата за старим стилем — 16 травня). За церковним календарем у цей день вшановують преподобного Феодора Освяченого, ігумена. Назву «Житник» день отримав за те, що вважався останнім сприятливим строком для посіву хлібних злаків, які узагальнено називають житом, інформує .

Історія

Преподобний Феодор народився у III столітті в Єгипті в багатій родині. В 14 років він вибрав шлях ченця-християнина і покинув отчий дім. Тимчасово оселився в одній з обителей. Незабаром почув про преподобного Пахомія і вирушив до нього в надії стати учнем святого старця.

Пахомій з радістю прийняв юнака, тому що Господь попередив про його прихід. Він не міг натішитися на чернечі подвиги свого учня. Той платив не меншою любов'ю вчителю, а також повною і беззаперечною слухняністю. Незабаром після двадцятиріччя Феодора преподобний призначив його головним при будівництві Тавенського монастиря. Його самого вразила невиліковна хвороба, і він пішов у відокремлене місце. Феодор не залишив свого вчителя і до самої смерті доглядав за ним.

Весь цей час до них приходили ченці. Незабаром їх стало так багато, що довелося будувати ще кілька гуртожитків. Після смерті вчителя Феодор став ігуменом Фиваїдських монастирів. За святість життя Господь нагородив його даром чудотворіння. У 368 році, у віці приблизно 53 років, Феодор мирно відійшов до Господа.

Традиції та обряди

В цей день сіють ячмінь, пшеницю, жито, овес. Преподобного Феодора Освяченого в народі вважають покровителем жита — хлібного зерна. Тому будь-яку роботу на землі починають з молитовного звернення до святого.

  Ліна Костенко отримала найвищу нагороду Франції - Орден почесного легіону

Господині готують на обід каші з манної, ячної, гречаної або пшоняної крупи.

Прикмети

  • Грянув грім — до хорошого врожаю зернових.
  • При посадці ячменю дме східний або південно-західний вітер — зерна вродить мало.
  • Під час дощу чути жаб — погода скоро налагодиться.
  • Не видно метеликів після дощу — негода незабаром повернеться.
  • Горобина пишно цвіте — уродиться овес і льон.
  • На озерах і ставках з'явилися латаття — холодів більше не буде.