Під час реконструкції траси Т-14-25 у Львівській області знайшли тисячолітній залізоплавильний горн.
Про це повідомляє пресслужба Державного агентства автомобільних доріг України.
«Горн відшукали під час реконструкції траси Т-14-25 Миколаїв – Городок – Жовква – Кам’янка-Бузька – Бібрка на узбіччі. Цей шлях стане частиною Великого транзитного кільця навколо Львова, який створюють у рамках реалізації президентської програми «Велике будівництво», – йдеться у повідомленні.
Зазначається, що дорога між Жовквою та Кам’янкою-Бузькою є частиною одного з найдавніших історичних торговельних шляхів, які вели з Галичини на Волинь. Пізніше, у ХV-ХVІІ ст., тут проходила північна ділянка великого «Чорного шляху» – караванної дороги, яка починалась на землях Османської імперії та вела через Поділля, Галичину і Волинь до Перемишля і Замостя.
Знайдений горн відноситься до райковецької культури (раннє середньовіччя докняжої доби), яку пов’язують з племенами слов’ян – дулібів і білих хорватів. Горн, що складається з плавильної камери і каналу для шлаку, добре зберігся.
«Залізоробне ремесло в ті часи було добре розвинуте і зосереджувалось поблизу родовищ болотної руди. Для слов’ян було характерно облаштовувати невеликі горна, що забезпечували потреби одного чи кількох поселень. Найчастіше місцеві металурги самі займалися видобуванням руди на болотах, її збагаченням, випалом деревного вугілля та попередньою обробкою металу. Регіон поблизу нинішнього села Блищиводи має розлогі заліснені болота, тож, очевидно, тут було чимало таких ремісників», – розповів археолог рятівної археологічної служби Олександр Сілаєв.
У повідомленні додають, що у давнину цей регіон був густо заселений. Поселення тут існували майже безперервно починаючи з епохи мезоліту до нового часу. Під час археологічних розвідок, які провів Науково-дослідний центр “Рятівна археологічна служба”, виявили матеріали періодів енеоліту (культури лійчастого посуду та волинсько-люблінської), бронзи (тщинецької культури), раннього заліза (висоцької культури), римського часу (пшеворська і черняхівська культури), раннього середньовіччя (райковецька культура) та княжої доби.