Цей день пов'язували з роботами на вівсяному полі. В одних місцях тільки починали косити овес, в інших прибирання вівса вже підходило до кінця. Із зерен нового врожаю варили кисіль і пекли млинці.

Народне свято Наталія Вівсяниця відзначається 8 вересня 2019 року (дата за старим стилем — 26 серпня). Православна церква у цей день згадує мучеників Адріана і Наталію, інформує .

Вони були молодим подружжям. Адріан перебував на службі в імператора Максиміана, який увійшов в історію як запеклий борець з християнами. Під час одного з судів Адріан був свідком того, як спокійно і смиренно люди приймали смертний вирок. Приклад мужності і стійкості спонукав чоловіка оголосити себе християнином. Його одразу посадили в темницю.

Наталія, дізнавшись, що сталося з чоловіком, зраділа, бо сама вже давно була християнкою, хоч і приховувала це. Вона всіляко підтримувала Адріана в ув'язненні. Його засудили до страти, однієї з найжорстокіших — кат перебивав мученику руки і ноги важким молотом. Наталія ні на секунду не покинула чоловіка до останнього його подиху.

Через кілька днів після смерті уві сні їй явився Адріан і сказав, що Господь, бажаючи віддати за пережиті нею муки, закликає жінку до себе. Незабаром вона упокоїлася і сама.

Традиції та обряди

«Вівсяницею» охрестили в народі свято за збирання вівса. Перший сніп обов'язково ставився в хаті під образами.

Наші предки вміли з цього злаку робити відмінне толокно. Зерна пропарювали, сушили, обсмажували і очищали. Тільки після цього товкли в спеціальній ступі. Старше покоління ще пам'ятає, як будучи маленькими, вони ласували кулагою — толокно з охолодженою кип'яченою водою і сіллю.

За традицією в цей день на стіл ставлять млинці і вівсяний кисіль — частування для святих Адріана і Наталії.

  У Львові звільнили директора музею Соломії Крушельницької

Також починається пора збору ягід горобини та калини.

Прикмети

  • Ранкові заморозки — значить, зима буде ранньою і морозною.
  • На горобині мало ягід — осінь буде дощовою.
  • Якщо горобина вродила — холод не за горами.