Перебуваючи на карантині, світова музейна спільнота знаходить тисячі способів, щоб продовжувати ділитись знаннями із своїми відвідувачами, закликаючи їх залишатись вдома .
Один із найпоширеніших та найцікавіших способів — це музейні флешмоби. Так, днями британський Йоркширський музей запустив новий флешмоб #CreepiestObject, у рамках якого закликає музеї поділитись фотознімками найстрашніших музейних експонатів. Національний заповідник «Софія Київська» зі страшенним задоволенням долучається до флешмобу.
Отож до вашої уваги наш експонат у рамках флешмобу #CreepiestObject — це фреска «Готські ігри» у північно-західній сходовій вежі Софійського собору в Києві, початок ХІ ст.
Фреска «Готські ігри», відома також під назвою «Боротьба ряджених», входить до циклу розписів сходових веж Софійського собору в Києві, стінопис яких оповідає про сватання київського князя Володимира Святославича до Анни Порфірородної. На фресці зображено театралізований двобій людини у песиголовій масці, що тримає спис чи рогатину, з вусатим безбородим воїном, озброєним бойовою сокирою й невеликим круглим щитом. Рядженого в маску вважають песиголовцем (кінокефалом), він вбраний у звірину маску з відкритою зубастою пащею, тобто, він демонструє звіриний оскал перед нападом на супротивника. На готах бачимо вузькі штани й чобітки з тонкої шкіри, що облягають ногу; на стегнах того, хто імітує песиголовця, надягнений червоний, можливо, шкіряний трикутний пояс-щит. За часів Руси-України були поширені уявлення, що воїн, чарівник-волхв чи простий чоловік обертався на вовка, оперізуючи себе священним поясом-наузом. Вовкулака повертав собі людську подобу, знімаючи подібний обрядовий пояс.
Докладний опис та сюжет фресок веж — у книзі Надії Нікітенко «Світські фрески Софії Київської. Таємничий код історії».
Актуальні новини культури, музики, мистецтва…