З дитинства я не особливо цікавився класичною музикою. Вона була мені не зрозуміла, інформує Ukr.Media.
Хоча, в голові спливає такий спогад. Я в 3 класі. Урок музики. Після того як з учителькою всі дружно поспівали веселу пісеньку, вона каже нам, що зараз ми будемо слухати класичну музику. Твір Едварда Гріга «В підземеллі гірського короля». І поставила платівку. Ось тоді, я зрозумів музику, мені чітко уявилися, гобліни і тролі. І те, як якийсь хлопець біжить по цих темних, кам’яних печерах, слабо підсвічених факелами.
Емоції були яскравими, досі пам’ятаю.
Але інших асоціацій з класичною музикою у мене не було. Крім того, що це все дуже серйозно і нудно (як я думав).
І ось, зовсім нещодавно мене запросили на концерт симфонічного оркестру. Виконували Бетховена.
Зараз я музикою цікавлюся набагато більше, ніж у дитинстві. І чесно кажучи, був вражений. Коли 30 осіб, як один великий організм, видають звуки, які сплітаються в одне ціле, і виходить магія, магія музики. Наживо це дуже потужно звучить!
І звісно був там диригент. Дуже такий харизматичний, експресивний. У якийсь момент, мені здалося, що він не просто паличкою махає, а танцює! Було дуже на те схоже. По суті, так і є.
Мені стало цікаво, яка ж все-таки функція диригента. Адже, у всіх є ноти, всі і так все знають. І я був здивований, коли став вивчати це питання. Наскільки важливий диригент. І вирішив поділитися цим з вами.
Коротко про функції диригента в оркестрі:
1. Ритмічна, синхронізуюча: він по суті, як метроном, синхронізує всіх музикантів.
2. Динамічна, музична: руки диригента вказують музикантам динаміку, гучні і тихі місця, плавність переходів, акценти і нюанси. Диригент — це звукорежисер, він визначає баланс між інструментальними групами.
3. Естетична: задовго до репетиції диригент вивчає партитуру і придумує виконавську концепцію. Створюється, так звана, інтерпретація твору. Виявляється, він може звучати по-різному.
4. Організаційна: диригент виконує роль керівника, людини, які планує як репетиційну роботу, так і концертні виступи.
І ось, ще що цікаво, руки диригента виконують різні функції: права рука паличкою просто відраховує такти, задаючи оркестру єдиний темп. А ліва показує динамічні відтінки і нюанси, а також вступи і паузи.
Як кажуть «вік живи, вік учись». Часом те, що здається нам незначним, і навіть смішним, має величезне значення, про яке ми навіть не замислюємося.