В цей день в давнину починалося навчання в сільських дяківських школах.

День Наума святкується 14 грудня. За старим стилем свято відзначалося 1 грудня. У православних церквах в цей день служать молебні. Віруючі моляться святому пророку Науму, просять у нього мудрості і кмітливості для себе і близьких, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Пророк Наум народився в Галілеї, в селищі Елкос або Елкош. Він був сьомим з 12 малих пророків. Наум отримав від Бога і записав старозавітне пророцтво про загибель міста Ніневії. Першим руйнування міста передбачив Іона. За легендою, після першого пророцтва ніневійці покаялися і вимолили у Бога прощення. А тоді порушили слово, загрузли в пороці і стали воювати з Єрусалимом.

Коли цар Сіннахерім і його військо дивом були розбиті під стінами міста, євреї стали боятися, що цар повернеться. Щоб заспокоїти людей і зміцнити їхню віру в Господа, пророк Наум нагадав про пророцтво Іони і розповів про послання, яке отримав від Господа. Він виступав перед людьми і говорив, що терпіння Бога виснажилося. Ніневія буде потоплена і зруйнована за беззаконня, ідолопоклонництво, чаклунство і злобу. Євреї не вірили Науму.

Все життя він пророкував про звільнення землі Юдеїв від волі злобного ассирійського царя, який ображав Христа (Єгову). Свої передбачення Наум записав у книгу у віршованій формі. Вона складається з трьох розділів і входить в Старий Завіт.

Він помер у віці приблизно 45 років і був похований у рідному селищі. Більше про життя пророка нічого не відомо.

Незабаром пророцтво виповнилося. Ніневія була зруйнована повінню, ассирійська держава знищена, а ім’я святого пророка стали асоціювати з далекоглядністю, розумом і мудрістю.

  28 листопада — Гуріїв день: історія, традиції та прикмети свята

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

У древніх слов’ян з 14 грудня (1 грудня за старим стилем) було заведено відправляти дітей вчитися грамоті. Дозволити собі вчити дітей могли тільки заможні селяни, бояри і князі.

Традиції та обряди

На Русі цей день вважався початком навчання дітей грамоті, прообразом 1 вересня. З весни до пізньої осені діти допомагали дорослим в полях і городах, а взимку йшли вчитися. Наум Грамотник вважався покровителем і помічником тих, хто займався розумовою працею.

Православні віруючі моляться в цей день святому пророку, просять його про мудрість, кмітливість, про допомогу в навчанні собі і близьким. У церквах читають тропар і кондак пророку Науму.

У Католицькій Церкві пророка Наума шанують 1 грудня.

На Русі в цей день батьки рано вранці вели дітей до церкви слухати молебень і отримати благословення священика на навчання. Потім в будинок запрошували вчителя, роль якого виконував диякон. Посада педагога вважалася почесною. До вчителя ставилися з повагою і зустрічали поклонами. Батько передавав руку дитини наставнику і просив вчити його, а за лінь карати. Дитина тричі кланялася вчителю. Мати в цей час голосно плакала і голосила. Якщо мама не ридала, то люди вважали її черствою по відношенню до дитини.

Учитель батогом тричі символічно вдаряв учня по спині. Потім мати садила їх за стіл і вручала наставнику указку. Він відкривав книгу і починав показувати дитині букви. Мати в цей момент зі сльозами просила не мучити дитину навчанням.

Після першого уроку вчителю обов’язково дарували рушник, горщик каші, яйця, курку або коровай. Іноді в рушник загортали гроші. Після цього дня учні самі ходили до вчителя. Їм давали з собою частування для вчителя, указку і абетку. Одними з перших текстів, які читали учні, були молитви Науму про допомогу в освоєнні грамоти.

  Адель повертається: співачка стане ведучою вечірнього шоу

Прикмети

  • На Наума дме північний вітер — до сильних морозів.
  • Зоряне небо вночі — до різкого похолодання.
  • Якщо ввечері чути глухий гавкіт собак, значить завтра буде сніг.
  • Якщо вночі місяць на небі “лежить” — до потепління, а “стоїть” — до холодів.
  • Вважалося, що народжені 14 грудня стануть хорошими педагогами.