У народі говорили: «Платон та Роман вкажуть зиму нам».

Народне свято Платон і Роман Зимовказівники відзначається 1 грудня 2019 року (18 листопада за старим стилем). Православною церквою у цей день вшановується пам’ять мучеників Платона Анкірського і Романа Кесарійського. У народі святих прозвали «Зимовказівниками» за те, що з першого зимового дня можна визначити, якою буде погода на весь сезон. Причому стежити за нею потрібно протягом усього дня. Ранок розповідає про початок зими, день — про її середину, а вечір — про кінець, інформує Ukr.Media.

Історія

Платон був родом з побожної сім’ї. Покинувши отчий дім в юнацькому віці, він ходив із проповідями по містах, поки не був схоплений і доставлений язичниками на суд володаря Агріпіна. Ні лестощі, ні підкуп, ні погрози, ні ув’язнення не змогли змусити Платона відректися від християнської віри. Через місяць різноманітних катувань, які не змогли зломити його, розгніваний правитель наказав стратити мученика.

У часи великих гонінь на християн диякон Роман підтримував віруючих і викривав язичників. Під час одного з язичницьких свят він спробував напоумити людей. Але замість того, щоб прислухатися до слів Романа, його схопили і піддали численним випробуванням, після чого стратили.

Традиції та обряди

За давньою традицією, якщо в сім’ї відчувається нестача грошей, то в цей день треба обов’язково помолитися святим мученикам Платону і Роману про матеріальний достаток. Зробити це необхідно до того, як приступати до будь-яких справ. Після такої молитви грошове питання повинне неодмінно вирішитися.

Прикмети

  • Якщо ворона ходить по дорозі, значить, скоро буде відлига.

  • Комар, який з’явився в цей день в будинку пророкує потепління.

  • Якщо місяць на небі знаходиться в світлому колі, то буде сильний мороз.

  • Якщо дме сильний вітер, взимку часто будуть хурделиці і заметілі.

  31 грудня – Модестів день: історія, традиції та прикмети свята