Із 2 до 5 вересня у Львові триватиме п’ятий театральний фестиваль «Кіт Ґаватовича».
Якуб Ґаватович – театральний діяч XVII століття, який вперше поставив театральну виставу у публічному просторі на Західній Україні. «Продав кота у мішку» – це одна з його драматургічних робіт.
Гра слів «Кіт Ґаватовича» кидає сенсовий виклик глядачеві та митцеві, адже повернення до сценічних форм із використанням громадських просторів дозволяє говорити про нову форму театрального мистецтва, яке не закривається від глядача. Цього року основним фестивальним простором стане колишнє трамвайне депо Lem Station.
Темою 5-го фестивалю стали «Тоталітарні особистості». Щодо теми, то організатори разом із глядачами планують подумати та подустукувати за допомогою виставки, вистав, розмов та навіть екскурсій територією львівського геттр. «Кіт» говоритиме не лише про тоталітаризм, а й про опір йому.
Так, особливого звучання набуває трансляція вистави Білоруського вільного театру «Рейк’явік’74». Це не просто трансляція суперечливої вистави від Belarus Free Theatre, це акція солідарності з сябрами у їхньому протесті тоталітарній системі управління.
Попри те, що пандемія та усі пов’язані із нею проблеми та обмеження змусили скороти програму, вона є є насиченою, навіть можна сказати, концентрованою, цікавою та повністю варто уваги. ZAXID.NET обрав лише п’ять подій з п’ятого фестивалю, які не можна пропустити в жодному разі. Але закликаємо подивитись повну програму тут. Організатори просять дотримуватись маскового режиму та залишатися онлайні за наявності будь-яких ознак респіраторних захворювань.
П’ять подій фестивалю «Кіт Ґаватовича»
1. Виставка Олександра Грехова «Лесь Курбас»
2 вересня, Lem Station
Виставка українського ілюстратора Олександра Грехова про театрального діяча Леся Курбаса міркує про тоталітарну систему та про людей, що за право лишатись собою були страчені. Про злочин і покарання, коли система, якій ти віддано служиш, потім з’їсть і тебе.
Олександр Грехов – український ілюстратор, автор проєкту «Квантовий стрибок Шевченка».
2. Онлайн-дискусія «За лаштунками і в гримерках: насильство в українському театрі»
3 вересня, 13:00, Lem Station
#насиллявтеатрі – нещодавно під цим хештегом акторки і актори, режисери та критики ділились своїми історіями. Неприємними, болючими і, на жаль, актуальними. Про насильство в українському театрі та про те, чи варте мистецтво чиїхось психологічних травм чи ампутації з професійного кола говоритимуть Роза Саркісян та Ольга Пужаковська. Дискусію вестиме Володимир Бєглов.
3. Камерна опера «Стус: Перехожий»
4 вересня, 19:30, Lem Station
Медитавна камерна опера про любов, ніжність та тендітність життя від ЦСМ «ДАХ». Працювати над проектом тріо дахівців почали в березні 2019. Робота почалась з того що KLIM приніс на заняття декілька віршів Василя Стуса і сказав: «Давайте спробуємо». Згодом у ході репетицій народився проект, ідеєю якого стало дати прозвучати Стусу, дати прозвучати змістам його поезії.
Після вистави відбудеться розмова з аудиторією.
4. Бесіда «Роль сучасного мистецтва у переосмисленні минулого»
5 вересня, 18:00, Lem Station
Чи повинно сучасне мистецтво переосмислювати минуле? Пошук коріння сучасного мистецтва: від авангарду до неоавангарду. Незручна спадщина?! Свіжий погляд на радянське мистецтво. Як сьогодні працювати з минулим? Культурна бесіда з арт-менеджером, засновником «Ya Gallery» і колекціонером Павлом Гудімовим.
5. Прем’єра вистави «Декалог»
5 вересня, 19:30, Lem Station
«Декалог» – це історія про молодих львів’ян, які опинилися під залізним дахом радянської тоталітарної машини. Давши присягу ОУН, юнаки та юначки організували підпільну квартиру, метою якої є передача важливої інформації, поширення націоналістичної літератури та шпигунство.
Виставу було створено спеціально для фестивалю. Після вистави відбудеться розмова з аудиторією.