Актуальні новини

У львівській «Я Галереї» відкрили ретроспективну виставку художника Ігоря Яновича

У львівській «Я Галереї» з 15 травня до 31 серпня діятиме виставка «Подорож», яка є ретроспективою життя та творчості художника Ігоря Яновича. Куратором проєкту став Павло Гудімов. У «Я Галереї» розповіли, що «Подорож» є першою спробою глибокого погляду на творчість Яновича.

@media (max-width: 640px) { #mobileBrandingPlace1610377 { min-height: 180px !important; z-index: 9; } .simple_marketplace_news_list #mobileBranding1610377{ margin: 0!important; } .mobile-branding-wrapper { min-height: 200px } }

«Ця виставка – спроба подивитися на життя і творчість художника так, як ніколи раніше. Вона охоплює його шлях: від перших реалістичних живописних творів і періоду навчання в інституті до роботи над керамічними панно для інтер’єрів, які створював у 1970-х та середині 1980-х, працюючи на художньому комбінаті. Виставка ознайомлює з першими пошуками абстрактного вираження на зламі 1980–1990-х і показує цілковиту відмову від усього, що заважало зосередитись на безпредметному мистецтві. Це шлях постійного пошуку – і вихід на впізнаваний, грубо-віртуозний стиль Яновича, що став кульмінацією його кар’єри», – розповів Павло Гудімов.

Виставка «Подорож» у «Я Галереї». Фото ZAXID.NET

Виставка розташована у чотирьох залах. У кожній з кімнат на стінах є слова-теги, під якими відвідувачі можуть прочитати кураторські пояснення Павла Гудімова. Також на стінах є фрази із зошитів-цитатників художника та цитати Бориса Філоненка з книги-монографії «Інтервал». Гудімов досліджував архів художника разом з його сином Андрієм.

«Я дуже вдячний Павлу за чудову експозицію. Радий, що ми можемо побачити різні зрізи творчості й проаналізувати, що все це тягне коріннями з його зацікавленості експериментальним мистецтвом, графікою та декоративним мистецтвом. Завдяки такому міксу ми отримали щось дуже унікальне не лише в Україні, а й за кордоном. Це особисті речі, які потребують не одної виставки», – сказав Андрій Янович.

  Захарій і Єлизавета 18 вересня: історія, традиції та прикмети свята

Першу виставку Ігоря Яновича Павло Гудімов організував 2003 року у Києві. Згодом, на відкритті львівської «Я Галереї» 2019 року, куратор представив виставку Яновича «Чорне». Загалом він був куратором більш як десяти виставкових проєктів Ігоря Яновича в Україні та за кордоном.

«Наша співпраця з Ігорем Яновичем почалася задовго до відкриття у 2007 році артцентру “Я Галерея” [у Києві]. Ми познайомились ще в студентські роки. Одна з одногрупниць, знаючи про моє захоплення абстрактним мистецтвом, запропонувала зустрітися з її сусідом-художником. Із перших хвилин спілкування Ігор виявився уважним та глибоким співрозмовником. На той момент важко було передбачити, що ця нібито випадкова зустріч започаткує творчу співпрацю, яка триватиме понад 25 років», – пригадує Павло Гудімов.

На виставці можна побачити ранні твори Ігоря Яновича кінця 1960 років. Це портрети, пейзаж та натюрморт з керамічного виробництва. Також куратор відібрав фотографії і твори з сімейного архіву, які художник присвятив найріднішим. Під час виставки в одній із кімнат можна почути музику, яку любив Ігор Янович. Це сучасна джазова, імпровізаційна та академічна музика складних прогресивних композиторів XX і XXI століть.

Виставка триватиме до 31 серпня 2025 року. Фото ZAXID.NET
Виставка триватиме до 31 серпня 2025 року. Фото ZAXID.NETВиставка триватиме до 31 серпня 2025 року. Фото ZAXID.NETВиставка триватиме до 31 серпня 2025 року. Фото ZAXID.NET

Ігор Янович народився 1944 року в Києві, але більшу частину життя провів у Львові. Він закінчив факультет кераміки Львівського інституту декоративно-прикладного мистецтва, працював на Львівському художньо-виробничому комбінаті, де створював керамічні панно. Художник пішов із життя 30 грудня 2023 року.

Залишити відповідь