Два дні тому львів’яни продемонстрували чергову креативну інновацію за участю зірок шоу-бізнесу та, головне, – незрячих дітей з різних куточків України – у Палаці культури ім. Гната Хоткевича відбулася прем’єра мюзиклу «Казка на білих лапах».
Автор ідеї, а заразом композитор та музичний керівник проекту – соліст вокальної формації «Піккардійська терція» терор-універсал Ярослав Нудик. Режисер-постановник вистави – актриса театру ім. Марії Заньковецької, постійна учасниця всіх заходів з участю незрячих діток, народна артистка України Леся Бонковська.
У мюзиклі звучали різдвяні пісні Ярослава Нудика в аранжуванні заслуженого діяча мистецтв України композитора Юрія Саєнка.
Організатор заходу – засновник Всеукраїнського концертного проекту «Відчинилося життя» за участю обдарованих незрячих вокалістів, відомих оперних та естрадних артистів та оркестру Театру ім. Марії Заньковецької, виконавчого директора Львівського осередку ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», радник голови обласної державної адміністрації Оксана Потимко, яка зазначила, зокрема, у Фейсбуку: «Мюзикл «Казка на білих лапах» за участю незрячих дітей та відомих музикантів відбувся!!Дякую Усім!! Дітям із усієї України: Діанка Патерега, Марійка Сидорук, Іван Одейчук, Вероніка Гаркіна, Оля Бучина, Марія Токар, Остап Нестеровський, Ліза Москаленко, Софійка Хома, Матвій Лазорко, Віра Семків, Діана Петрів, Ангеліна Неволько, Кучеркевич Іван…».
Фінансово підтримало захід управління культури Львівської міської ради.
Оксана Потимко додала, що ідея інклюзивного різдвяного мюзиклу з’явилась у Ярослава Нудика після роботи над виданим шрифтом Брайля та озвученим «Дитячим «Кобзарем».
Концепція різдвяного дійства – Олександри Бонковської, і це – святкування Різдва у колі львівської родини.
На роль Мами організатори запросили відому львівську виконавицю Оксану Муху, а роль батька виконав мега-популярний піккардієць Ярослав Нудик.
Завершився театралізований різдвяний вечір візитом зіркових колядників, і серед них, зокрема, – львівський Паганіні, скрипаль, справді музикант від Бога Олександр Божик.
У виставі взяли участь 17 незрячих дітей віком від 7 до 14 років. Географія учасників – Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська, Дніпропетровська, Миколаївська, Хмельницька, Рівненська та Волинська області. Отож, можна собі уявити, яка величезна попередня робота була здійснена організаторами. Варто додати, що практично всі учасники вистави вчаться у звичайних школах за програмою інклюзивної освіти.
«Хочемо вкотре привернути увагу до питання творчої самореалізації незрячих та залучення їх до мистецького життя, – говорить Ярослав Нудик. – Саме таку мету ставили перед собою, роблячи постановку «Казка на білих лапах».
Залишається додати, що організатори проекту вже мають досвід проведення інклюзивних мистецьких заходів з участю зірок та незрячих виконавців. Проте «Казка на білих лапах» – це перший дитячий мюзикл, який не лише представив прем’єру різдвяних пісень. «У наших найближчих планах – показати мюзикл у різних регіонах України, – говорить Оксана Потимко. – Поступово до проекту долучатимемо інших незрячих дітей. І дуже хочемо, щоби мюзикл побачили жителі інших міст та регіонів України – маємо намір показати постановку у Харкові, Слов’янську, Одесі, Києві, на Закарпатті. І далі буде».
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото Андрія КУБ’ЯКА.