Актуальні новини

У Львові розпочалася друга стадія робіт з відновлення мозаїки Володимира Патика

«День» розповідав про варварські знищені улітку минулого року мозаїчні панно на фасаді будинку №26-а, що на вул. Володимира Великого (магазин «Океан») та у подвір’ї колишнього заводу «Кінескоп», що на вул. Героїв УПА. Автор творів – народний художник України, лауреат Національної премії ім. Шевченка, почесний громадянин Львова Володимир Йосипович Патик. Руйнівники – компанія  «Ріел-естейт груп» та ТзОВ «Готельний комплекс «Таурус».

Обидва акти вандалізму спричинили неабиякий скандал, а особливо – щодо мозаїчного полотна «Море і риби» на вул. Володимира Великого. Першими забили на сполох громадські активісти, розмістивши в соціальних мережах фото руїни. Не забарився з реакцією і міський голова Львова: «Забудовник не просто порушив умови і обманув місто. Він наплював у обличчя львів’янам. Готуємо дуже нестандартні і жорсткі рішення» .
Тоді ж керівництво ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп» почало посипати голову попелом, надіславши міському голові Львова Андрієві Садовому листа, в якому, визнаючи свою провину, просило вибачення в громади Львова й обіцяло власним коштом реконструювати знищену мозаїку. Ба більше – пропонувало місту приміщення площею близько тисячі квадратних метрів для облаштування мистецького простору, коворкінгу та дитячої школи художнього і музичного спрямування. «Сподіваємося, що це буде справедливим балансом ситуації», – йшлося у листі ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп».

Спільними зусиллями громадськості і міської влади тоді дійшли висновку, що мозаїка Володимира Патика мусить бути відновлена. «За відновлення повинен заплатити забудовник, який бульдозером зруйнував твір мистецтва. Але й львів’яни готові за рахунок спільнокошту долучитися до реанімації твору мистецтва», – йшлося, зокрема, на прес-конференції, скликаній у Львівському прес-клубі. 
Наголошувалося й на тому, що знищена пам’ятка має надзвичайну вагу з погляду інтелектуальної, культурної та політичної історії. « Бо це –  певна альтернатива розуміння мистецтва та спротиву, який був властивий львівському мистецькому середовищу 1960, 1970 та 1980 років, – розповів історик мистецтва, проректор Львівської академії мистецтв професор Роман Яців. – Цей об’єкт приємно сприймався для ока. А для фахівців в ньому –  багато високих мистецьких та естетичних критеріїв, які в цікавий спосіб подавали цю епоху, яка від нас відходить. Тому це є однозначно актом вандалізму та повної некомпетентності людей, які хочуть ще щось витлумачити на користь того, що зроблено».

  Суд заборонив продаж книги «Справа Василя Стуса»

Роботи з відновлення мозаїчного полотна, координував які син Володимира Патика – художник Остап Патик, розпочали у жовтні 2019-го. Призупинили і законсервували на зимовий період наприкінці листопада. І от кілька днів тому відновили процес, про що повідомив на своїй ФБ-сторінці заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко і додав, що разом з Остапом Патиком обговорив план виконання робіт. Йдеться про те, що упродовж 2 – 2,5 місяців, якщо сприятиме погода, мозаїку викладуть на рельєф. «Минулого року було повністю завершено виготовлення рельєфу, а станом на сьогодні є відсортовано камінці, з яких будуть викладати малюнок, – зазначає Андрій Москаленко. – Прагнемо щоб на 99,9% все відповідало оригіналу. Є вцілілі, оригінальні камінці, а є закуплені, відповідно до колористики».
Триває й процес облаштування школи мистецтв. Відповідно до планів, що їх подає забудовник, об’єкт мав би бути завершений до вересня з подальшим проведенням внутрішніх робіт.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
Фото з архіву «Дня» і ФБ-сторінки Андрія МОСКАЛЕНКА

*/

Залишити відповідь