Актуальні новини

У Вінниці розгорнули оригінальну експозицію призабутих предметів з минулого «Життя без смартфона» (фото)

До Міжнародного дня музеїв вінницькі музейники вирішили скреативити і дістали із фондів цікаві предмети фото-відео-аудіо техніки ХІХ–ХХ століття, які на сьогодні фактично може замінити один сучасний гаджет. Експозицію «Життя без смартфона» розгорнули у академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею. Серед них експонатів – антикварні, раритетні та призабуті речі. Зокрема, стереоскоп – оптичний бінокулярний прилад для перегляду «об’ємних» фотографій, здебільшого на еротичну тематику, раритетний фотоапарат 1910-х років з колекції відомих просвітян родини Кульматицьких, радіо, яке належало композитору, послідовнику Леонтовича Родіону Скалецькому, а також обчислювальні й друкарські машинки, радіоли, бабітні магнітофони, перші відеокамери та навіть іграшки.

Усі представлені предмети, як зауважила завідувачка відділу новітньої історії Вінницького обласного краєзнавчого музею Лариса Семенко, свого часу робили життя не менш змістовним, радісним та повноцінним. За її словами, планшети, смартфони, нетбуки – ще понад десять років тому ці слова не викликали жодних асоціацій у пересічної людини, а нині без цих ґаджетів не обходиться ніхто. Вони стали таким самим атрибутом сучасної людини, як машина, одяг, чи навіть їжа. Але й при речі з минулого забувати не варто, бо вони робили людське спілкування щирішим.

«Більша половина українців мають такий девайс, як смартфон. Хоч ще зовсім нещодавно смартфоном або комунікатором володіли лише 7 % жителів України. Нині ж понад дві третини української молоді не уявляють життя без смартфонів. Невже можна обійтися без них? Так, можна! І представлені на виставці експонати про це свідчать, – переконує Лариса Іванівна. – Серед раритетних речей стереоскоп і стереопари – однакові парні фотографії, яким прилад надає об’єму, як сучасні ЗD окуляри. Фотографії були присвячені подорожам, але здебільшого мали еротичний характер, тобто завдяки цьому приладу ми можемо побачити, як виглядала еротика сто років тому».

  27 травня — день Сидора: історія, традиції та прикмети свята

Чільне місце в експозиції займає рояль «Варшава» відомої родини Кульматицьких 1840-х років. Він вважається одним з найстаріших музичних інструментів не лише на теренах Вінниччини, але й України. На роялі розташована колісна ліра, якій ще більше років. Вона чи не найстаршій музичний інструмент з фондової колекції музею .А поруч – куточок фотоательє, де представлений ряд фотоапаратів від ХІХ століття до середини ХХ століття.

Усі представлені на виставці експонати потрапили до музею як подарунки від небайдужих вінничан. Хтось віддав їх як цінність, а дехто просто позбувався мотлоху, який зараз здобув музейну значимість. Побачити призабуті речі з минулого вінничани та гості міста мають можливість до 30 червня. Експозиція «Життя без смартфона» представлена в академічній залі Вінницького обласного краєзнавчого музею.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора

Залишити відповідь