Актуальні новини

“UA: Перший” до Дня Незалежності покаже прем’єру серіалу про розпад СРСР

До 30-річчя незалежності України Суспільний мовник покаже унікальний документальний серіал «Колапс. Як українці зруйнували Імперію Зла». Проєкт виробляє кінокомпанія «Ессе Продакшн Хаус» за сценарієм та на замовлення Суспільного мовлення. Стрічка розповість про роль українців у розпаді СРСР та здобуття Україною незалежності. У серіалі представлений український погляд на глобальні події.
«Семисерійний серіал побудований так, що, по суті, одна серія — це один день. Але ми також намагаємося нагадати якусь із ключових причин розпаду СРСР та проголошення Україною незалежності. Економічні причини. Міжнародний контекст. Наприклад, “ефект доміно”, який спрацював у Центральній та Східній Європі у 1989–1991 роках. Чи був якийсь вплив Польщі на Україну? Що запустило ланцюгову реакцію подій в Україні? Це був бурхливий каскад подій», — розповідає сценарист проєкту, історик Олександр Зінченко.
За його словами, складні запитання учасникам і свідкам тих подій змушують замислитися, чи осмислили українці свою роль у падінні комуністичної імперії. У проєкті взяли участь перший президент України Леонід Кравчук та письменниця Оксана Забужко, колишній президент Польщі Лех Валенса та найближчий соратник Єльцина Геннадій Бурбуліс, історик з Гарварду Сергій Плохій та професорка з канадського Західного університету Марта Дичок.
Знімальна група зафіксувала три десятки великих розмов з учасниками й свідками подій з України, Канади, Польщі, Росії та США.
«Ми спробували знайти відповідь на запитання, правий чи ні був перший президент Білорусі Станіслав Шушкевич, коли стверджував, що українці зруйнували СРСР… Ми намагаємося зрозуміти, від якого моменту можна відраховувати руйнівні процеси, які відбувалися з СРСР. Де і яка тут роль українців, який їхній внесок у знищення Імперії Зла. При цьому ми шукали також альтернативні версії або заперечення цієї тези. Ми покажемо цю історію з різних перспектив. Глядач зможе зробити висновки самостійно. Адже однозначні відповіді дає тільки пропаганда. Серіал “Колапс” — це не пропаганда. Світ не чорно-білий», — додає Олександр Зінченко.
Режисер — Сергій Лисенко, сценарист — Олександр Зінченко. Оператор — Сергій Михальчук. Продюсер та автор ідеї — Ярослав Лодигін. Продюсери — Віталій Шеремєтьєв, Ольга Безхмельницина, Ірина Бубнова, Сергій Недзельський.
Глядачі каналу UA: ПЕРШИЙ можуть переглянути стрічку в понеділок, 23 серпня, із 17:00 (4 серії) та у вівторок, 24 серпня, із 18:00 (3 серії).
Серіал не просто розповідає про вихід України з СРСР та роль українців у розпаді імперії зла. Це спроба показати повністю українську точку зору без наративів будь-якої іноземної держави.

  Віра Брежнєва ніжно привітала свого чоловіка Костянтина Меладзе з днем народження

Залишити відповідь