Дослідження “Спочатку рублі, тоді гармати: Фонд підтримки публічної дипломатії ім. О. М. Горчакова” є частиною проєкту “Дослідження інститутів культурної дипломатії російської федерації” Українського інституту, виконаного спільно з дослідницькою агенцією MZ Hub.
“В аналітичній записці, із використанням відкритих джерел – офіційного вебсайту та соціальних мереж самого Фонду Горчакова та його партнерських організацій, медійних матеріалів про їхню діяльність у росії та за кордоном – ми цілеспрямовано проаналізували історію виникнення цієї організації, її місце в (еко)системі подібних російських державних або провладних інституцій, які поширюють вигідні Кремлю зовнішньополітичні наративи, прицільно розглянули основні заходи Фонду його та діяльність із розподілу грантових коштів для проєктів у сфері публічної дипломатії, а також відслідкували основні наративи Фонду після початку повномасштабної російсько-української війни 24 лютого 2022 року”, – зазначають в Українському інституті.
Основні висновки дослідження
Фонд Горчакова був створений у 2010 році як неурядова організація, проте він фактично підпорядковується МЗС росії, частково фінансується з федерального бюджету та тісно пов’язаний з урядовими та довкола урядовими колами рф.
Головними інструментами роботи Фонду є розподіл грантових коштів і організація власних заходів. Одним з найважливіших регулярних заходів, де Фонд виступав ключовим співорганізатором, були Потсдамські зустрічі (призупинені в березні 2022 року), у яких брали участь представники найбільш високого політичного рівня Німеччини та росії на рівні парламентарів. Для молодших представників обох країн проводили Молодіжний форум Потсдамських зустрічей.
У вимірі грантової діяльності, Фонд щорічно підтримує грантові проєкти з публічної дипломатії, що назагал відповідають векторам зовнішньої політики рф, визначеним у Концепції зовнішньої політики рф, яку володимир путін затвердив у 2016 році. Фонд Горчакова має тільки дві афілійовані інституції закордоном – Центри у Тбілісі та Мінську.
Разом з подібними організаціями Фонд активно просуває кремлівські інтерпретації сучасного становища в міжнародних відносинах та геополітичних інтересів росії, які з часом можуть проникати, серед іншого, у владні кола країн Західної Європи та впливати на їхню політику стосовно Центрально-Східної Європи та України.
Детальніше з дослідженням можна ознайомитись тут.
Версія англійською мовою доступна тут.