Олика, вотчина князів Радзивіллів, споконвіку була і єврейським містечком. Перша згадка про євреїв в Олиці відноситься ще до 1577 року, а на початку 20 століття тут уже було 20 синагог, проживало кілька тисяч євреїв. Тут була заснована і одна з хасидських династій. Після масових розстрілів в створених фашистами гетто євреїв в Олиці практично не стало, а нині вони тут і не живуть.
Але дуже часто у містечко приїжджають нащадки родин, чиєю малою батьківщиною є саме Олика. Валентина Харковлюк, місцевий краєзнавець, переказує історію, яку нещодавно їй розказали. Одна з оличанок живе у старому єврейському будинку (тільки звісно, благоустроєному). Два приїжджі євреї, які попросилися до неї у хату навесні, довго згадували, де за їхньої пам яті стояла піч, де хто спав, де обідали… Нащадки олицьких євреїв бувають тут досить часто. Навесні, перед православкою Пасхою, приїжджають, розказує Валентина, великими групами на автобусах. У групах завжди багато старих людей. Обов язково відвідують стару єврейську школу (навчання в якій велося на івриті), а що приміщення хоч і в недоброму стані, але ще збережене, то і плачуть тут, цілують стіни, в яких свого часу навчалися їхні предки. Відвідують і урочище Кемпа, де відбувся у Другу світову масовий розстріл євреїв Олики. Моя свекруха, 1924 року народження, Надія Дмитрівна Малімон, яка мешкає у с елі Залісоче, що межує з Оликою, добре пам ятає, як у річці вода текла навпіл з кров ю розстріляних євреїв…
Після війни ж на місці старого єврейського кладовища… виділили ділянки під забудову. Та й не одна хата чи установа в окрузі споруджені з використанням древніх могильних плит. Заради істини треба відзначити, що мародери не гребували і пам ятниками зі старих православних кладовищ. Біля будинків заклали городи… Коли в Олику почали частіше їздити нащадки євреїв, то частину ділянки селищна рада виділила їм під спорудження синагоги. Вона невелика, але стоїть над колишнім княжим ставом, і, як каже Валентина Харковлюк, якщо сісти на лавочку у старому княжому парку, то синагога з протилежного боку водойми виглядає як на картинці. Не так давно вона сиділа на цій лавочці з білорускою та італійкою, які приїхали в Олику зумисне, аби побачити замок Радзивілла. Нема тижня, аби в Олиці не було туристів то з Польщі, то з Німеччини, Литви, та з цілого світу, були навіть японці. Але якщо їм усім містечко цікаве лише як туристична перлина, то для євреїв то є батьківщина. І синагога буде їм місцем, де зможуть помолитися за рід свій.
Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк