В народне свято Василіск не прийнято працювати на землі, інакше виросте лише бур'ян, полин та волошки.

Народне свято Василіск відзначається 4 червня 2019 року (дата за старим стилем — 22 травня). За церковним календарем цього дня вшановують пам'ять святого мученика Василіска Команського, інформує .

Історія

Василіск народився у III столітті в місті Амасії, Каппадокія. В часи гонінь на християн при імператорі Максіміані Галерії його заарештували в місті Комани. В ув'язненні йому з'явився Бог і повідав про свою підтримку в майбутніх випробуваннях. Василіск упросив стражників відпустити його додому попрощатися з родиною. Воїни пішли йому назустріч, так як вшановували мученика за твердість духу, непогрішність і лагідність.

Правитель міста Агріппа дізнався про це і одразу наказав покарати винних, а Василіска повернути. Воїни знайшли мученика в будинку рідних, з якими той прощався і просив не втрачати віри. Вони взули його в залізні чоботи з вбитими всередину цвяхами і вирушили назад. По дорозі зробили привал, прикували нещасного під палючим сонцем до сухого дерева, а самі розташувалися в тіні. Коли Василіск знемігся від спраги, почався землетрус, який відкрив в скелі поруч з ним джерело. Від побаченого воїни злякалися і втекли.

Василіск пам'ятав про те, що Господь передбачив йому мученицьку смерть, через яку він зможе вступити в царство Боже. Тому він сам повернувся в місто і постав перед Агріппою. Коли його змусили принести жертву язичницькому капищу, воно загорілося, а статуї розсипалися. Після цього мученику відсікли голову, а тіло хотіли кинути в річку. Але християни викупили останки Василіска і таємно поховали.

Традиції та обряди

В народне свято Василіск не прийнято працювати на землі, інакше виросте лише бур'ян, полин та волошки. Тому його присвячують клопоту по будинку.

  Кейт Міддлтон показала трендовий образ, який варто повторити кожній жінці — він відводить погляд від мімічних зморшків і вікових змін на обличчі

Існує легенда про те, що у цей день може народитися цар Василіск — істота з тілом жаби, головою півня та зміїним хвостом. Від його погляду все живе гине: джерела і колодязі висихають, дівчата втрачають красу, а урожай в'яне. Щоб цього не сталося, напередодні дня Василіска господарі збирають всі яйця і варять їх круто.

Прикмети

  • Якщо вітер дме з півночі, в найближчі дні не буде опадів.
  • Якщо посіяти жито в цей день, волошка його заб'є.
  • По співу соловейка на світанку судять про погоду — якщо він радісний, значить, буде тепло.
  • Дівчата ворожать по віночках, які сплетені з березових прутиків. Вони кидають їх у річку і дивляться: якщо вони не тонуть — успіх не за горами.