Музеї

У Вінниці представили особисті речі та книги української письменниці та мандрівниці Олени Блаватської

У Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка «Невичерпне джерело», яка присвячена всесвітньо відомій письменниці, філософу, засновниці Теософського товариства Олені Блаватській. Презентацію експозиції приурочили до 130-ої річниці публікації її твору «Таємна Доктрина». Окрім цього твору, на виставці представлені особисті речі письменниці, фотографії з сімейного архіву, анотацій, що розповідають про її походження та маловідомий життєвий шлях засновниці Теософського товариства. На окремому стенді – книжки Олени Блаватської, видані в різні роки.

«Ім’я Олени Петрівни Блаватської увійшло до числа видатних діячів культури України і світу. Воно складає гордість нашого народу, його значення в майбутньому буде усвідомлене ще більшою мірою. Адже Олена Блаватська справила великий вплив на культуру, науку, релігію, мистецтво. Вона заклала основи формування нової картини світу, заснованої на принципі єдності всього сущого, і нового способу людських відносин – стосунків загального братерства людства», – сказала під час відкриття експозиції президент Теософського товариства в Україні Світлана Гавриленко.

Директор Вінницького обласного краєзнавчого музею Катерина Висоцька додала, що твори Олени Блаватської перекладені усіма мовами світу. Багато видатних діячів культури, науки і мистецтва спиралися у своїй творчості на її праці. А тому, щоб вінничани ближче познайомилися з діяльністю української письменниці у рамках презентації виставки в музеї відбудеться низка лекцій.

«Пересувну виставку до Вінниці привезли представники Теософського товариства в Україні. У створенні виставкової експозиції взяли активну участь члени Київського, Дніпровського, Кропивницького, Одеського, Луганського, Харківського, Житомирського теософських осередків. Вони ж подбали і про змістовну програму з висвітлення діяльності Олени Блаватської. Публічні зустрічі відбудуться 15, 22 та 29 вересня. Перша лекція-бесіда буде присвячена творчому спадку письменниці, друга розповідатиме про братерство релігій та синтез науки і філософії, а третя – про книгу  «Таємна Доктрина» та її сьогоднішнє прочитання. Тому запрошуємо жителів Вінниці та гостей міста відвідати виставку та лекції. Вхід вільний».

  Меморіал Героїв Небесної сотні мають звести до кінця вересня 2019 року

Для довідки: Олена Блаватська (у дівоцтві – Ган) народилася у 1831 році в аристократичній родині, яка мала три покоління державних та громадських діячів, вчених та письменників – унікальне явище у вітчизняній історії та культурі, що з’єднала між собою старовинні дворянські роди Франції, Росії, Німеччини, Польщі. Її раннє дитинство пройшло у Катеринославі. У 1846 році родина переїжджає до Тифлісу, де Олена Петрівна виходить заміж за віце-губернатора Никифора Блаватського.

Невдовзі, залишивши чоловіка, і починає подорожувати. У мандрах Єгиптом, Францією, Великою Британією, Індією та іншими країнами оволоділа багатьма мовами, знаннями, цікавилася психологічними феноменами. У 1859 році вона повернулася на Батьківщину. Жила у Києві й Одесі, де займалася підприємництвом, виготовленням штучних квітів. З середини 1860-х років знову мандрувала. У 1873 році вирушила до США, де заснувала в Нью-Йорку Теософічне товариство. Потім головну квартиру товариства перенесла до Індії, куди прибула 1879 році. Друкувалася в пресі та видавала книги з викладом свого вчення. Останні роки життя прожила у Великобританії.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото надано автором

Залишити відповідь