День відвідування кладовища і поминання покійних.

У православному світі встановлені дні загального поминання померлих, вони називаються Батьківськими суботами, інформує Ukr.Media.

Дмитрівська Поминальна субота

Здавна ведеться, що субота — день, який особливо підходить для того, щоб помолитися за упокій душ в іншому світі. У Старому Завіті субота — це день спокою, а в Новому завіті день прощення і гріховного відпущення.

Щорічно дата Дмитрівської Поминальної суботи змінюється. Вона прив’язана до дня вшанування святого великомученика Дмитра Солунського (8 листопада).

Поминальною Батьківською вважається субота напередодні цього свята. У щорічному церковному календарі можна точно дізнатися цю дату. У 2019 році Поминальна субота випадає на 2 листопада.

Які на цей день традиції та обряди?

Наші померлі родичі в іншому світі повинні знати та відчувати, що на землі їх не забули. Для цього ми повинні виконувати встановлені традиції поминальних днів.

Відвідування могилок і служби у храмі

Ранок Батьківської суботи згідно з православними традиціями належить починати з церковної служби, де обов’язково потрібно запалити та поставити свічки за упокій рідних.

Потім треба відвідати могилки на цвинтарі, навести порядок перед зимовим періодом. Після цього вже вдома накривають поминальний стіл і запрошують родичів на трапезу.

В храмі та на кладовищі у Батьківську Поминальну суботу заведено подавати милостиню тим хто просить, тому візьміть з собою цукерки, печиво, пиріжки, дрібні монети. Наші предки вірили, чим милостиня буде щедрішою, тим спокійніше душам померлих у загробному світі.

Якщо ви в суботу працюєте і не можете відвідати храм, то прийдіть напередодні (у п’ятницю) на вечірню службу. Отець відслужить панахиду, а парафіяни всі разом помоляться про померлих.

У поминальні дні заведено приносити до церкви пожертви у вигляді будь-яких продуктів, крім алкоголю і м’ясних виробів. Це можуть бути фрукти, овочі, хліб, солодощі, будь-яка випічка, олію (її потім використовують для заправки лампад), борошно для приготування просфор.

  27 травня — Сидір Бокогрій: історія, традиції та прикмети свята

Ті, у кого немає можливості відвідати церкву в п’ятницю або суботу, можуть заздалегідь замовити поминання покійних родичів. Для цього в церкві є спеціальні листочки, на яких подається записка (можна написати на чистому аркуші паперу).

У записці необхідно перелічити імена всіх померлих рідних, друзів. Писати треба в родовому відмінку, розбірливим і великим почерком, щоб потім при читанні все було зрозуміло.

Ім’я повинне бути написане згідно з церковним іменословом, тобто не Володя, а Володимир; не Олена, а Олена; не Тома, а Тамара. Якщо є сумніви, то спитайте у священнослужителя, як написати правильно.

Бувають причини, за якими людина взагалі не може прийти до церкви та на цвинтар (хвороба, відрядження). У цьому випадку можна помолитися про покійних в домашніх умовах.

Відкладіть всі справи, налаштуйтеся серйозно, щоб ніхто вас не відволікав, і прочитайте молитви про упокоєння (їх можна знайти в будь-якому молитвослові).

Поминальна трапеза

В Батьківську Дмитрівську суботу традиційно влаштовують поминальну трапезу. Напередодні в п’ятницю в оселі проводять прибирання, після чого всі домочадці миються у лазні (зараз, звичайно, можна і вдома у ванній).

У давнину було прийнято після миття залишати в лазні новий березовий віник і таз з водою для померлих. У народі вірили, що таким чином задобрюють душі покійних.

Пізно ввечері в п’ятницю господині повинні застелити білу скатертину на стіл, за яким буде проходити поминальний обід, і поставити свічки.

Для трапези готують традиційні страви: кутю; капустяні, сирні та м’ясні пироги; млинці; страви з м’яса (раніше обов’язково фарширували свинячу голову). Для поминального обіду заведено пекти пироги довгастої форми.

В обов’язковому порядку на стіл потрібно поставити посуд і чарочку для покійних. Всі родичі та гості, які зібралися на трапезу, повинні покласти в цей посуд по ложці їжі зі своєї тарілки. Під час обіду згадують померлих, їх добрі справи та добрі вчинки.

  Дмитро Монатік поділився знімком з дітьми

Погодні прикмети на 2 листопада

  • Тепло на Батьківську Дмитрівську суботу віщує ранню весну.
  • А якщо у цей день сніг лежить і холодно, отже, прихід весни очікується пізній.