В цей день тіло, одяг, взуття і думки повинні бути чистими.
День Параскеви відзначають 27 жовтня щорічно (в колишні часи відзначали 14 числа). Дане торжество є значущим для жителів слов’янських країн, тому що саме тоді віруючі згадують про Святу Параскеву Сербську. У церковному календарі цей день має важливе значення і безліч різних назв, інформує Ukr.Media.
Деякі вчені вважають, що спочатку люди поклонялися Мокоші, жіночому божеству зі східнослов’янського пантеону, а потім частково ці вірування перейшли на Параскеву Сербську.
Історія свята
Свята, яка проповідувала аскетизм, найбільше відома на території Балканських країн. Її вважали лікаркою різних захворювань і берегинею традицій, «матінкою води і землі».
Народ називав свято Параскева Грязниха, тому що в цю пору року погода була похмурою і навколо все було брудним і мокрим.
Петка, яка пізніше стала шануватися як свята Параскева, народилася у заможній сім’ї в Сербії (селище Епіват). Її батьки були побожними, разом з дітьми теж часто відвідували церкву. З цієї ж родини вийшов і святитель Єфимій, єпископ Медітоса.
Майбутня свята, одного разу почувши слова євангельські, вирішила відповідати всім заповідям Ісуса, змінити своє життя.
Коли батьки покинули цей світ, дівчина роздала нужденним всі ті кошти, які отримала у спадок, і разом з братом вирушила до Константинополя, щоб поклонитися святиням.
Все життя до старості прожила в Йорданській пустелі. І коли її життя підходило до завершення, вона побачила Ангела під час нічної молитви, і той сказав, що їй потрібно повернутися додому. Там вона прожила ще два роки, а потім померла. Її поховали на загальному кладовищі як мандрівницю без імені. Набуття мощей святої було чудовим, і їх помістили в місцевий храм, де з ними відбувалися різні чудеса, які відомі віруючим у всьому світі.
Традиції та обряди
У цей день не слід прясти, а також займатися пранням. Однак дозволено тріпати і м’яти льон, а також займатися шиттям. Заборонено було займатися й іншими роботами, які зазвичай виконували саме жінки. Не виготовляли в цей день луг, який застосовувався для прання. Також було заборонено орати і виносити золу.
У тому випадку, якщо святковий день випадає в п’ятницю, краще забагато не веселитися і не сміятися. Вважається, що в похилих роках доведеться так само багато плакати, як в молодості сміялися.
Щоб показати, які вони вмілі ткалі і швачки, жінки в давнину одягали найкраще, що могли собі дозволити, і прогулювалися, щоб всім продемонструвати свої наряди.
У минулому надавали повагу особливій іконі — п’ятницькій.
Прості люди в селах говорили, що свята бродить по землі в цей день і стежить за тим, чи не виконують люди заборонені роботи, чи виконують звичаї. І якщо людина дотримувалася приписів, то Параскева її нагороджувала, а якщо ні — карала.
На слов’янських землях в неї вірили люди, що займаються торгівлею, вважаючи, що вона протегує їх заняттю. Так вважали з тієї причини, що зазвичай торгівлею займалися якраз в п’ятницю. Жінки завжди радилися зі святою, а дівчата зверталися до неї, коли мріяли про нареченого. Вагітні ж молилися їй, щоб пологи пройшли успішно.
Прикмети
- Місцеві жителі вірили, що якщо в цей день дуже брудно і сиро, то зима настане швидше.
- Якщо слід від копита коня відразу ж заливала вода, то це означало, що через чотири тижні настане зима.
- Урожай буде щедрим, якщо зірки вночі будуть яскраво виблискувати.
- Якщо лив дощ і не було сильного вітру, то в наступному році буде щедрий урожай. А якщо дув сильний вітер і не було дощу, то вважалося, що в наступному році не варто очікувати хорошого врожаю, а влітку буде посуха.
- Вагітні, якщо торжество припадало на п’ятницю, не розчісувалися, тому що вірили, що тоді під час пологів свята Параскева не надасть їм допомогу.
- Також в стародавні часи вірили, що якщо людина народилася 27 жовтня, то її доведеться попрацювати і як слід попрацювати, щоб насолоджуватися багатством після досягнення зрілості. Камінь, який приносить удачу таким людям — це топаз.