У цей день молилися Георгію з проханнями про захист домашнього господарства.

День “холодного” Юрія щорічно відзначають 9 грудня. У православ’ї святкували річницю освячення собору великомученика Георгія Побідоносця, який був встановлений в самому Києві. Даний святий шанується багатьма, як заступник хліборобів, а також диких тварин — вовків. Торжество має ще одне ім’я — “осінній”. Так, під час старого літочислення, відзначалося 26 листопада, інформує Ukr.Media.

Історія свята

У стародавні часи багаті люди часто вибудовували церкви святим заступникам. Таким чином, і Ярослав Мудрий наказав встановити собор присвячений святому Георгію. Адже під час хрещення отримав саме це ім’я.

Під будівництво місце розташування вибрали зовсім поруч з Софіївським храмом в самому Києві. А ось освятили тільки 26 листопада 1051 року. Після чого за наказом князя дану подію стали відзначати щороку.

Більш того святий шанувався на всій території Русі не лише селянами, а й більш вищою елітою.

Народився Георгій в III столітті в Каппадокії. Ставши дорослим пішов служити воїном до імператора Діоклетіана. Однак, як тільки відбулися гоніння на всіх християн, то молодий чоловік спочатку роздав своє майно, а потім пішов до царя, гучно назвавши себе християнином.

Через це піддався тортурам, але мужньо їх переносив, завдяки власній хоробрості, а також допомоги з боку Бога. А вже перед самою загибеллю перехрестив статую Аполлона, після чого всі ідоли миттєво зруйнувалися на дрібні осколки.

Імператриця Олександра тут же кинулася до мученика, щоб попросити пожаліти, змилостивитися над тираном. В результаті обидва загинули.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Святий Георгій багато створив чудових справ, але найвідомішою вважалося вбивство змія, який постійно спустошував землі Бейрута за допомогою списа. Як говориться в сказанні, коли на роздертя чудовиську привели царську дочку, то з’явився даний святий на своєму коні і пронизав його власним списом. Після цього його образ став неймовірно популярним великій кількості людей.

  Король Нідерландів відмовився приймати принца Гаррі і Меган Маркл

Традиції та обряди

У день “холодного” Юрія, якщо людина збирається в далеку дорогу, то її потрібно було провести спеціальне богослужіння, щоб з успіхом завершити далеку дорогу.

Ще люди вважали, що наявні обов’язки і грошові борги слід повернути до дня Юрія, а то все життя доведеться бути всім винним.

Також двері забивали за допомогою рогожі і повсті, а ось вікна і льохи гарненько конопатили. Все це робилося для того, щоб врятуватися від сильних і лютих морозів.

А з огляду на те, що Георгія шанували, як захисника домашньої худоби, то обов’язково молилися до нього з приводу здоров’я і безпеки тварин, щоб їх ніякий дикий звір не зміг зачепити. Так 9 грудня вугілля кидали в чисту воду, а після кілька штук відносили в хлів, де знаходилася домашня живність.

Прикмети

  • Якщо вода, що знаходиться в колодязях покривається брижами, а також чується звідти гул, то весь зимовий період обіцяє бути з хуртовинами. Відтак, селяни в терміновому порядку починали оббивати свої двері повстю, а вікна з льохом обов’язково конопатили — рятувалися від лютого морозу.
  • Усередині колодязя не чути плескоту і навіть шереху, значить, зима має бути тиха і не дуже хуртовинна.
  • Біля житла чується виття вовків — будуть сильні морози.
  • Сніг, що йде в цей час, говорить про те, що в наступному році варто чекати хороший урожай гречки.
  • Сніг з дощем вказує на те, що рання, а також пізня гречка буде однаково хороша.
  • Протягом усього дня тримається стійка хуртовина — буде раннє напування бджіл.
  • Вітер з півночі віщує сильні морози.
  • Всі ведмеді, в цей день рятуючись від лютої холоднечі, починають ховатися по барлогах, а ось вовки навпаки намагаються якомога ближче підійти до сільських осель.
  • У цей день у вовків було заборонено відбирати жертву, щоб не розгнівати святого Георгія, покровителя цих самих тварин.
  Костел у Годовиці буде доступним в форматі віртуальної реальності