В цей день намагалися не виходити з дому без особливої потреби, щоб не зустрітися з нечистою силою.
День Никона відзначається церквою 24 грудня (за минулим літочисленням 11 грудня). Це свято особливо шанується православними і примітне цікавими обрядами, забобонами і прикметами. За старих часів вірили, що в цей день відьми носяться по повітрю на мітлах, творячи пургу, а злі духи бродять по вулицях, ховаючись у вихорах снігової хуртовини, мерзнуть від грудневого морозу і тому прагнуть проникнути в теплі житла, відігрітися біля вогню, інформує Ukr.Media.
Історія свята
Православний святий Никон Печерський в 11 столітті служив ігуменом Києво-Печерського монастиря, був одним з основних соратників Антонія Печерського, творця Києво-Печерського монастиря. Він проводив постриг прибуваючих ченців, в числі яких був Феодосій Печерський, що говорить про його духовний авторитет і лідерство в чернечому середовищі тих років. Никон провів разом з преподобним Євстратієм та іншими ченцями в полоні у половців майже 3 роки, проявляючи в неволі стійкість, смирення і духовну силу і як свідчить легенда врятувався від недругів загадковим чином, одного разу просто зникнувши із замкненої темниці і з’явившись світу в Київському монастирі. До православних заслуг Никона відноситься заснування церкви і Обителі Пресвятої Богородиці в Тмутаракані, а також чималий внесок у розвиток літопису.
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Традиції та обряди
24 грудня віруючі люди звертаються з молитвою до святого мученика Никона, просячи захистити себе і своїх близьких від нечистої сили і подарувати душі спокій і просвітлення.
Обов’язково в цей день славлять і закликають на землю сонце, запалюють лампадку і ставлять на вікно, світло повинне відлякувати від житла всяку нечисть. На порозі будинку поміщають сокиру і направляють гостре лезо до дверей для захисту від небезпечних демонів, що переховуються в хуртовинах.
На Никона можна загадати бажання на яблучній гілці. Для цього слід принести в будинок невелику гілочку яблуневого дерева, опустити її в теплу воду і якщо до Христового Різдва на гілочці з’являться зелені листочки, то всім мріям ворожбитів судилося збутися. А якщо раптом трапитися диво, і гілка покриється ніжними квітами, то в сім’ю прийде багато радості і велике багатство.
Грудневий вітер і пічний дим застосовують для любовного привороту дівчини. Щоб зробити обряд, необхідно вийди в сутінках у двір в той момент, коли з пічної труби виходить темний дим, повернутися до нього обличчям і прочитати спеціальну змову.
Вірили, що, якщо розвіяти по морозному вітрі золу з печі на перехресті і прошепотіти магічні слова, це позбавить від лихоманки.
Прикмети
- Талісманом для дитини, народженої 24 грудня стане нефрит або опал.
- Сильні морози обіцяє сонячний диск на небосхилі з бічними відблисками.
- Промені небесного світила, що йдуть вгору є провісниками суворої холоднечі.
- Якщо промені сонця потягнуться в даний день вниз, то не обійдеться без хуртовин.
- Білки, що збираються тісно в єдиному місці, віщують морозні дні.
- Ворони, які неспокійно кружляють та не знаходять ночівлі, попереджають про можливу бурю.
- Перекипає під час приготування через краї посуду їжа — до похмурої погоди.
- Особливо страшно виходити в цей день на вулицю в нічний час — заманить в ліс зла відьма.
- А тому нещасному, хто потрапить у заметіль, загрожує вірна погибель.