В цей день нарізаючи хліб крихти потрібно класти в рот, щоб здоров’я було.

23 січня в календарі народних свят відзначений як день Григорія Літовказівника. За старих часів в цей день проводилися обряди з метою задобрити духа стогів, який охороняє злакові від шкідників, і починали готуватися до весняного посіву пшениці. Свято має церковне походження і відповідає Дню пам’яті святого Григорія в православному церковному календарі, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

Святитель Григорій Богослов був одним із засновників церкви. З 372 року служив у Сані єпископі в місті Нісса, що в Каппадокії. У 381 і 383 роках був в числі основних діячів собору в Константинополі і Вселенського Собору. Виступав проти єретиків — послідовників Македонія. Саме святий Григорій був ініціатором доповнення Нікейського Символу віри.

Попри те, що за своєю природою Григорій Богослов був миролюбною і терплячою людиною, в питаннях захисту православних догматів він був непохитний. Брав активну участь у боротьбі з аріанами, внаслідок чого був узятий під варту, звідки відразу успішно втік.

Постійна участь у церковних Соборах зробила його впливовим богословом, з думкою якого рахувалися у всій імперії.

Обряди і вірування

Традиційно на Літовказівника починають готуватися до посівів. Для цього потрібно перевірити справність інвентарю, перебрати, яке зерно годиться для посадки, а яке варто змолотити. Але для багатого врожаю самих лише приготувань недостатньо. Потрібно так само переконатися, що дух родючості і стогів буде супроводжувати врожайності. Щоб переманити його на свій бік було заведено кланятися скирдам і залишати для нього коровай посеред поля. Якщо дух прийняв дар, то він захистить зернові від шкідників.

Ще одним традиційним обрядом було залучення в будинок багатства. Для цього стіг сіна обходився тричі в напрямку проти сонця, після чого потрібно було висмикнути зі стогу жменю сіна. Якщо все було зроблено правильно — гроші прийдуть вже незабаром. Але гроші не принесуть належного щастя, якщо їх володар не буде здоровим. Для цього обов’язково потрібно було з’їсти багато м’яса, яке в цей день діє особливо сприятливо і забезпечує імунітет від хвороб на весь рік.

  У Харкові зіркова команда ставить оперу про ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурга

Так само заборонялося викидати золу і сміття. Пояснювалося це тим, що за аналогією, викидаючи непотрібне на Літовказівника, випадково можна викинути і щастя з дому.

Народні прикмети

День Григорія Літовказівника отримав свою назву в народі від того, що залежно від погодних умов у святкування, люди на Русі передбачали, яка погода буде влітку. Зробити це можна за наступними факторами:

  • Дерева вкрив іній — до синього неба.
  • Іній протримався цілий день — все літо йтимуть дощі.
  • Безхмарне небо — зима буде короткою, а весна передчасною.
  • Якщо випаде густий сніг — урожай цього року буде багатим.
  • Іній покрив стоги сіна — теплого літа чекати не варто.
  • Вітер дме з півдня — в червні варто чекати численні грози.
  • Весь день ясна погода — влітку можлива посуха.
  • Під зимовим сонцем тануть бурульки — літні місяці будуть теплими.