26 березня — день Никифора: історія, традиції та прикмети свята. Сни з 25 на 26 березня безпечні, але краще про них нікому не розповідати.

День Никифора святкується щорічно 26 березня. Це важливе релігійне свято, яке має велику кількість особливостей і прикмет, що збереглися до нас крізь століття. Згідно з церковними повір’ями, в цей день був перенесений прах святого Никифора, він зробив величезний внесок у розвиток християнської культури і дуже шанується в релігійних колах, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Історично доведено, що в 847 році останки сповідника Никифора були перенесені до церкви Святої Софії, яка розташована в Константинополі. Раніше протягом 19 років прах знаходився на маленькому острівці серед Мармурового моря під назвою Проконніс.

Традиції та обряди

Основною традицією в цей день є рибалка, що подобається чоловікам, які охоче проводять час на річках і ставках. Жінки теж не залишаються без діла, вони виїжджають разом з чоловіком на природу. З 26 березня в народі пов’язана велика кількість різних обрядів, мудростей і традицій.

У цей день теплі сонячні промені розтоплюють сніг, а вода, яка утворилася, проникає в барліг і будить ведмедя після тривалої сплячки. Господар лісу виходив з житла, що ознаменувало настання весни. Слов’яни вважали, що ведмідь — це людина, при цьому існує велика кількість легенд на дану тематику.

У день Никифора люди визначали, який буде рік: врожайним чи варто очікувати посуху. Якщо 13 березня (за старим стилем) прилітали гуси, то ґрунт буде родючим, а небеса прихильними. Такою ж силою передбачення володів жайворонок, який взагалі вважався священним. У тому випадку, коли замість цих птахів прилітав зяблик, то всі очікували затяжну холодну погоду. Туман був попередником дощових літніх місяців.

Людина, яка народилася 26 березня, була під заступництвом ведмедя, причому, за повір’ями, вона володіла великою фізичною силою. Вона також не кваплива, але містить в собі велику силу і ласку. Такий чоловік вважався оберегом свого житла і свято оберігав домашнє вогнище.

  Ведуча Леся Нікітюк показала, як виглядала в студентські роки

Прикмети

У минулому багато явищ і подій описувалися прикметами, день Никифора не став винятком. Деякі з них дійшли і до нас, до них відносяться:

  • Тетерів сів на гілку і сидить, насупившись — ознака горя.
  • При грозі в цей день необхідно стежити за напрямком вітру. Якщо з півночі, то літні місяці будуть холодними, якщо з півдня — теплими.
  • Якщо з теплих країв повернулися гуси і жайворонки, значить, можна чекати тепло і багатий урожай.
  • Гуси купаються — до тепла.
  • Прилетіли лебеді — буде снігопад.
  • У цей день не можна брати сокиру в руки, інакше чекай нещастя.
  • Якщо в ніч з 25 на 26 присниться страшний сон, то про це не можна нікому розповідати, в іншому разі можна накликати біду.
  • У цей день ведмідь прокидається після сплячки і бродить у пошуках їжі, тому в ліс ходити категорично заборонено.

Заведено вважати, що 26 березня вода набуває цілющих властивостей. Купання позбавляє від хвороб і дарує здоров’я до наступного року. Для народжених в цей день небеса будуть прихильні, вони проживуть спокійне і тривале життя, але за умови відсутності родових проклять. Удачу і захист від нечисті дарує камінь топаз.