16 липня — день мучеників Мокія і Марка: історія, традиції та прикмети свята. В цей день не рекомендується злитися, дратуватися, лаятися і сумувати.

День Мокія і Марка щорічно припадає на 16 липня. Раніше називали його нещасливим днем, вели себе скромно і не влаштовували свят, проявляючи обережність у всіх справах. Вважалося поганою прикметою починати нові справи на Мокія і Демида. День збору маку та активних робіт на полях, інформує Ukr.Media.

Історія свята

День святих мучеників Марка і Мокія шанували в церкві службою і молитвами. Мученики прийняли християнську віру в Римській імперії, коли її початок тільки зароджувався. Язичники в той час влаштовували суди всім «невіруючим» з подальшими покараннями. Поставши перед судом, Мокій і Марк відмовилися від язичницької віри. За це рішення вони були обезголовлені разом з їхніми дружинами і дітьми.

Традиції та обряди

Друга назва свята — Стожари. У сузір’ї Тельця так називали пляму із зірок. Якщо в ніч на 16 липня чітко видно Стожари, для мисливців це був сприятливий знак. Якщо ж нічне небо встелене хмарами, то полювання видасться невдалим.

У цей день збирали визрілий мак, звідси його називали маковим. Насіння маку дуже корисне, а у слов’ян ще було символом достатку. Також мак вважався оберегом від нечистої сили, тому його висаджували навколо будинку і садиби. Після збору маку, його обов’язково потрібно було додати в корм свійській птиці, вірили, що птах буде нестися краще. Маком лікували головні болі, безсоння, втому. Вірили, що насіння в цей день має цілющі властивості.

Середина літа характерна роботами на полях і збору врожаю хлібних злаків. Зі Стожарами завжди приходили літні грози, тому важливо було встигнути зібрати урожай, і прибрати сіно з полів. З цією подією пов’язано багато прикмет і приповідки на день Мокія і Демида.

  Українська актриса Ольга Сумська порадувала шанувальників своєї творчості архівною фотографією. На ній важко впізнати майбутню Роксолану

У середині липня наполегливо працювали на полях, а 15 числа за вечерею поминали святих і молилися.

Прикмети

Прикмети були про погоду і природні явища:

  • Говорили, що зрошував поля Мокій, а Марк сіно поспішав прибирати.
  • Марк на стогу стояв, коли Мокій мочив сіно.
  • Якщо ж немає дощу, а мошки і птахи літають колами, весь тиждень погода буде ясна.
  • Під час грози чітко чутно, як грім гримить розкотисто — погода ще довго поганою буде.
  • Спостерігали і за домашніми тваринами. Якщо собака погано їла і більшу частину часу спала, наближаються затяжні дощі.
  • По воді вранці туман стелиться — буде вдалим сінокіс.