Старослов’янське свято Кузьминки осінні прийнято відзначати щорічно 14 листопада, інформує Ukr.Media.
Церквою в цей день шануються святі чудотворці-безсрібники Даміан і Косьма Азійські.
Історична довідка
Даміан і Косьма (перероблене простонарод. Дем’ян і Кузьма) були рідними братами. Їх мати, після смерті батька від рук язичників, прищепила дітям любов і тягу до християнства. Змужнівши, брати стали поширювати віру Христову в своєму поселенні Азій (суч. Пн. Іран), але незабаром були освистані і з ганьбою вигнані з міста.
Але сім’я не зневірилася, і незабаром переїхавши до Парфії (суч. пд-сх Туреччина, зах. Іран), брати почали переймати у місцевих лікарів лікарську справу.
Через кілька років Даміан з Косьмою відкрили власну практику, де успішно лікували і зцілювали навіть приречених, смертельно хворих людей. Ще більшу славу їм приніс той факт, що за свої послуги, вони не стягували навіть малої плати.
Незабаром, рішенням місцевого царя, лікарі-безсрібники були оголошені чимось на зразок місцевої пам’ятки і перейшли на повне державне утримання, але так і не погодилися брати більш мінімально необхідної для виживання міри.
Одного разу братами була вилікувана вже вмираюча жінка. Вона була жебрачкою, і не знаючи, чим віддячити своїх рятівників, запропонувала їм все що на той момент мала — 3 курячих яйця. Косьма не зміг відмовити слізним умовлянням, і прийняв дар. Довідавшись про це Даміон сильно розсердився і звинуватив брата в порушенні обітниці не користолюбства. Він навіть прилюдно заборонив ховати своє тіло близько з Косьмою.
Після смерті братів, вдячні городяни зайнялися над виконанням наказу Дем’яна. Але коли похоронна процесія була вже готова, в натовпі з’явився верблюд, який іноді возив братів по хворих. Він зупинився і промовою наказав поховати братів поруч, тому що Косьма не порушував обітниці, а прийняв яйця від хворої, не заради користі, а, щоб порадувати врятовану. Шоковані подією люди, не ризикнули не послухатися.
Обряди і традиції
- На Кузьминки осінні на Русі було прийнято дарувати один одному курей-несучок в якості подарунків. Такий птах вважався талісманом, що приносить удачу. Курей ніколи насильно не вбивали, а після природної смерті, ховали в глибоких ямках, наговорюючи свої потаємні бажання.
- Незаміжні дівчата в цей день організовували Кузьмінські гуляння. Заздалегідь до позначеної дати, вони збиралися в окремій хаті і починали готувати там пиво. Під вечір 14 листопада хату відвідували неодружені хлопці і свято можна було вважати відкритим. Коли вся їжа і випивка з’їдалася, молодь, що натішилась, йшла робити збитки: красти домашню птицю і всякі дрібниці, що “погано лежало”. На свято, подібні крадіжки вважалися за пустощі, і ніяк не каралися;
- У цей день в році офіційно дозволялося останній раз справляти весільні торжества, а ковалям заборонялося працювати, інше зараховували за тяжкий гріх.
Прикмети
- Якщо вдень тепло, то і майбутня зима не буде морозною;
- Пішов сильний сніг — навесні чекайте повені.