9 грудня — Єгорій Зимовий: історія, традиції та прикмети свята. Викиньте сьогодні посуд з тріщинами, щоб не накликати біду та фінансову скруту.

Єгорій Зимовий є народним торжеством, з ним пов’язано багато традицій і звичаїв. Православні віруючі згадують освячення собору великомученика Георгія Побідоносця в Києві. Згідно зі старовинним повір’ям, цей великомученик протегує землеробам і має владу над вовками, інформує Ukr.Media.

Трохи історії

Ярослав Мудрий, глава Київського князівства, прийняв хрещення під ім’ям Георгій. У давню пору серед представників еліти вважалося хорошим тоном зводити собори на честь покровителів. Таким чином вчинив і давньоруський князь, наказав звести собор на честь святого Георгія Побідоносця. Для будівельних робіт вибрали майданчик неподалік від знаменитого Софійського собору. Обряд освячення церкви провели 26 листопада за три роки до смерті Ярослава Мудрого. Він заповідав майбутнім поколінням відзначати цю подію щороку.

Традиції та обряди свята

За старих часів вірили, що людина, якій належить відправитися в далеку дорогу, повинна відслужити молебень в церкві. Богослужіння ставало запорукою благополучного результату подорожі.

В обов’язковому порядку потрібно розрахуватися зі всіма боргами, в іншому разі людині загрожує постійна необхідність брати в борг.

Слов’яни вважали, що в цей день у жодному разі не можна віднімати у вовків їх здобич, інакше святий розсердиться і покарає. Крім того, викликати його невдоволення можна і нешанобливим ставленням — категорично заборонялося працювати. На домашню худобу людини, що провинилася перед святим, могла напасти вовча зграя.

Аж до кінця XVI століття Єгорій Зимовий вельми цінувався жителями Русі. Протягом двох тижнів (за один до святкового дня і протягом одного тижня після нього) кріпаки мали право змінити землевласника, на якого працювали і на землях якого жили. Ця вільність була скасована указом Бориса Годунова. Рішення царя, який вступив на трон після припинення династії Рюриковичів, породило популярну приказку: “Ось тобі, бабуся, і Юріїв день”. Прислів’я висловлює справжню трагедію мільйонів селян, позбавлених волі вибору протягом декількох століть.

  У Театрі драми і комедії на лівому березі Дніпра відбудеться фестиваль пам’яті Едуарда Митницького

Народні прикмети

  • Якщо поруч з людським житлом чується вовче виття, то скоро грянуть люті морози.
  • Зима видасться безвітряною і теплою, якщо з колодязя не пролунає ні найменшого звуку, плескоту або шереху.
  • Якщо по поверхні води йдуть брижі, взимку варто чекати сильних вітрів — хуртовин і буранів.