14 грудня – день Наума Грамотника: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна починати нові справи після ситного сніданку, краще – натщесерце.

Щорічно в народі день Наума відзначається в грудні, 14 числа. У православному календарі дата присвячена пам’яті пророка Наума, інформує Ukr.Media.

Серед простого люду, день Наума ще заведено називати Грамотником. В цей час було заведено віддавати дітей на навчання грамоті та іншим наукам під суворий пригляд поважних старців.

Історична довідка

На жаль, до наших днів, з життя святого Наума дійшло вкрай мало інформації. При зверненні до біблійного письма, з’ясовується, що він входив в число дюжини «малих пророків» (повторили маршрут проповідування апостолів — прямих учнів Христа).

Святий Наум народився в Галілеї в 7 ст. н. е. Великою популярністю і понині користується написана ним теологічна праця, що увійшла спочатку в Старий Завіт, а потім і в Святе Письмо. На його сторінках він досконально передбачив повне розорення і загибель одного з великих на той час ассирійських міст — Ніневії.

Основними причинами занепаду Наум називав беззаконня, яке постійно здійснювалося там, образи лику Єгови (старозавітне ім’я Бога-Отця) тамтешнім царем Сеннахірімом і організований ним військовий похід, що призвів до руйнування царства Ізраїлевого. У міру того, як пророцтво збувалося, ім’я богослова стало асоціюватися з великою мудрістю, вченістю і розумом.

Народні традиції та обряди

Під час відправки дітей на навчання, матері зазвичай сильно засмучувалися — крім довгої розлуки з рідними чадами, при першому знайомстві з наставником, учень повинен був в обов’язковому порядку, триразово битий батогом чи різкою. Це пояснювалося сакральним числом Трійці і співвідносилося зі стражданнями Христа, які він зазнав заради нас.

За іншою версією, удари батогами асоціювалися з “лагідністю, старанністю і послухом”, які повинна була відчувати будь-яка дитина, що навчається по відношенню до свого наставника. Пізніше удари, були замінені на триразові глибокі поклони. Платою за науку, старцям завжди служили речі і продукти, які рясно передаються через вихованців.

  Олена Вінницька розповіла чи слухає пісні музичного колективу «ВІА Гра»

Прикмети

  • Дме вітер на “Наума” — скоро вдарять морози;
  • Якщо на нічному небосхилі видно всі зірки, то скоро будуть сильні холоди;
  • Ворони закаркали — чекайте пурги і сильної хуртовини;
  • Коли заєць від нори в цей день далеко не відходить, значить скоро буде сильний мокрий сніг;
  • Перекинути відро в цей день — захворіють близькі;
  • Побачити лисицю — до швидкого весілля дочки, якщо серед дітей немає дівчаток, то до поповнення у кішки або отелу корови;
  • Вважалося, що народжені 14 грудня будуть щасливі і щасливі по життю. Зазвичай вони ставали жвавими купцями, хорошими ремісниками і вчителями;
  • Якщо кінь втратив підкову в цей день, потрібно було терміново йти до коваля, знімати всі інші і перековувати заново. Інакше вважалося, що тварина скоро впаде.