3 січня — день Прокопія: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не бажали щастя та здоров'я – побажання могли мати зворотну силу.

Життя на Русі в період раннього середньовіччя було вкрай важким. Роздроблена країна постійно страждала від грабіжницьких нальотів неспокійних сусідів, що приносили біль і розруху. Багато людей після таких навал залишалися з каліцтвами, а від горя втрати будинку і близьких часто втрачали розум. Тому на Русі традиційно дбайливо ставилися до юродивих, а деяких навіть зводили в ранг святих. Одним з найбільш шанованих подібних святих є Прокопій Вятський. Дата його шанування — день Прокопія, щорічно припадає на 3 січня, інформує Ukr.Media.

Історична довідка

У миру святий був відомий під ім’ям Плушкова Прокопія Максимовича. Він був родом з селянської сім’ї і народився в 1578 р в Рязанській губернії. Згідно з церковними хроніками, в 12 років хлопчик потрапив під сильну грозу і в нього вдарила блискавка. Після чого він зійшов з розуму, але придбав дар пророчого передбачення. Прокопій легко передбачав прийдешню негоду, неврожай і стихійні лиха. По виду людини міг визначити її поточні і майбутні хвороби, методику їх вилучення.

Так як Прокопій був блаженним і не міг самостійно піклуватися про себе, після смерті батьків, його відправили на лікування і піклування в Успенський Трифонів монастир. Там він мирно прожив все життя, допомагаючи людям. Святий Прокопій помер в 1627 р точну дату своєї смерті він передбачив задовго до цього.

Народні традиції та обряди

У побуті день Прокопія також називали Напівкормом: до цього часу витрачалася приблизно половина запасеного на зиму для домашньої худоби корму. У цей день господарі традиційно перевіряли хліва і сараї, оцінювали їх стан, а також ворушили вилами злежане зерно і витравлювали мишей.

Засіки також “наслуховували”: селяни прикладали вухо до зерна. Якщо було чутно гудіння, постукування або гул, то літо очікувалося неспокійним: могли бути грабіжницькі розбійницькі набіги, сильна посуха або будь-яка інша напасть. Після подібного передбачення, селяни зазвичай влаштовували лісові лежбища і землянки, де ховали жінок з грудними дітьми, особливо цінні речі і частину припасів.

  Новоспечена мама Софі Тернер поповнила колекцію своїх крихітних тату

На Прокопія дівчатам заборонялося залишати будинок. З самого ранку вони були зайняті прибиранням і ретельно підмітали підлогу. Згідно з повір’ям, чим чистіший будинок в цей день, тим щасливішим виявиться весь рік, що наступив.

На стіл подавали солодкий кисіль і різну випічку. Вважалося, що, якщо 3 січня дівчині з’їсти перший в новому році самостійно спечений млинець і загадати бажання — воно збудеться.

У цей день не можна було ловити і їсти будь-яку рибу: ослушник ризикував накликати хворобу на своїх дітей. Чоловіки були зобов’язані прибрати сніг з двору: інакше весь рік в будинку не буде достатку.

Прикмети

  • Сонце на зорі червоне — скоро буде хуртовина;
  • З ранку сніг порошить — ще тиждень сніговий буде;
  • Після полудня заметіль і від пурги нічого не видно — зима затягнеться, а весна буде холодною і короткою;
  • Увечері туман стоїть — чекайте швидкого потепління;
  • Пішов град — навесні не варто засівати буряк і гречку — урожай буде слабким.