У перший день року потрібно відпочивати. Не варто важко працювати, інакше весь рік буде важким.
Образ богатиря, захисника рідної землі, став одним з ключових в народному фольклорі. Богатирі уособлювали благородні чоловічі якості і були прикладом наслідування для підростаючого покоління, інформує Ukr.Media.
Завдяки своїм ратним подвигам, образ Іллі Муромця закріпився в якості батька-наставника народної дружини і його особистість набула культового статусу. “День Іллі Муромця” святкується щорічно 1 січня.
Історична довідка
У стародавні часи 1-го січня традиційно відзначалося свято “Авегі Перуна” (зі старослов’янського: заповіти, шлях, дорога для послідовників).
Згідно язичницьким віруванням, Перун був одним з основних божеств пантеону. Він уособлював чоловічий початок і грубу силу. Божество протегувало воїнам і ремісникам (не даремно його зазвичай зображували у вигляді широкоплечого чоловіка з грубими рисами обличчя, в обладунках і з великим ковальським молотом в руках).
За свідченнями сучасників, що жив в 12-му столітті Ілля Муромець зовні ідеально підходив під цей опис. А завдяки його богатирським перемогам, незвичайній силі і суворій вдачі, фігура Іллі Муромця з часом злилася з образом Перуна (попри “офіційне” прийняття православ’я, язичництво було широко популярне на Русі серед простого народу аж до повного повалення монголо-татарського ярма в кінці 15-го століття).
У літописах не збереглася точна дата народження богатиря. Тому його іменини було заведено відзначати в день шанування грізного Бога-коваля.
Народні повір’я і прикмети
Згідно з повір’ями, людям народженим 1 січня судилося стати старостами поселень і різного роду суддями. Їм довіряли особливо охоче: бо Перун був суворий, але справедливий, і завжди вершив свій суд чесно.
Серед жінок в цей час було поширене ворожіння на 12 цибулинах. Для цього існувало багато різних способів.
Наприклад, їх посипали сіллю і відповідно до порядку календарних місяців у році клали на ніч в піч. З ранку за станом цибулин (роздулася — стала вологою, або навпаки: зморщилася — засохла) визначали майбутню погоду або сприятливий період початку будь-якої справи.
Також з цибулин могли вийняти на 12 чашок (пір’я), порівну (6 на 6) насипати туди солі і цукор і опустити у відро з водою. Яка з них залишиться останньою, в той місяць дівчина і вийде заміж.
Залежно від вмісту цибулинного пера, робився висновок про ступінь успішності потенційного шлюбу.
Дівчаток, народжених в перший день року охочіше брали заміж. Серед людей існувала думка, що вони особливо щасливі, володіють вродженою кмітливістю і гострим розумом.
У цей день було суворо заборонено голити бороди, стригти нігті і видаляти зуби. Вважалося, що в зворотному випадку в будинок на весь рік прийде: “хула, неустройство і хвороби”.
Цікаві факти:
- Муромцем, богатиря Іллю називали не тому, що він народився в місті Муромі: по-справжньому він був народжений в селі Карачари (суч. Нижегородська область). Він належав до малої народності мурома. Через це і з’явилося прізвисько;
- Згідно з переказами, майбутній легендарний богатир до 33 років був інвалідом, і не володів ні ногами, ні руками. Він чудесним чином зцілився і придбав небачену силу, коли над роздробленою Руссю нависла реальна загроза поневолення половцями;
- На старості років Ілля Муромець прийняв чернечий підстриг. Він мирно помер у Києво-Печерській лаврі, де досі зберігаються його чудотворні мощі.