1 травня – Кузьма Городник: історія, традиції та прикмети свята. Всі рослини і овочі, посаджені в цей день, будуть захищені від заморозків, посухи і негоди.

Кузьма Городник, як народне свято щорічно відзначається 1 травня, за старим календарем — 18 квітня. У церкві цей день присвячений пам’яті святого, який протегував городнім справам — єпископа Халкідонського Косми. Саме на честь нього було дано таку назву святу. Також в перший день травня свій спів починає зозуля в гаях і лісах, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Основа свята взята з життєвого шляху святителя Косми. Він народився в Константинополі, в кінці 8 століття. З дитячого віку він хотів присвятити себе християнству. Подорослішавши, він відмовився від звичного способу життя і пішов жити в монастир, де став ченцем. Довгий час його двома основними справами були — дотримання посту і проведення часу в молитві. Після великої кількості докладених зусиль він досяг досконалості у своїх основних справах.

Його старанність і завзятість забезпечили йому призначення поста єпископа міста Калкедон (Халкідон). Найбільшою складністю було захищати православне вчення від впливу єретиків-іконоборців. Косма дбайливо охороняв вірні принципи і продовжував своє поклоніння іконам. На жаль, вся церква потрапила під вплив єретиків-іконоборців. Після цього відбувалися масові арешти прихильників іншого навчання, під які Косма теж потрапив. У в’язниці його катували, насильно змушували відмовитися від своїх поглядів. Свої переконання, погляди і віру єпископ зберіг при різній жорстокості випробувань. Помер він тоді, коли його тіло не змогло перенести ще одне катування в полоні, загинув він у 816 році, згідно з дослідженнями.

Традиції та обряди

У день Городника необхідно висаджувати моркву і бурякові овочі після певного ритуалу. На зорі потрібно взяти з джерела або колодязя воду, а натомість в джерело опустити пару монет. У джерельній воді потрібно замочити зародки овочів. Як тільки повністю зійде сонце, потрібно дістати насіння і покласти його на змочену ганчірочку. Щоб зберегти свій майбутній урожай від заздрісних очей, потрібно таємно по темряві протягом трьох днів ходити на воду.

  Регіна Тодоренко розкрила неприємні подробиці про своє сімейне життя

Насіння висаджуються виключно жіночими руками, неприпустимий вплив чоловічих рук. Подальший догляд також здійснюють тільки жінки. Чоловік не може садити, так як є прикмета, що все, висаджене ним дасть тільки зростання і колір, плодючості не буде.

Прикмети

Велика кількість прикмет пов’язана з зозулею. У цей день вона вперше з початку зими починає кувати. Її дії відображені в ряді прикмет. Наприклад, її голос свідчив про те, що можна починати сіяти льон. Якщо вона подає голос з голого дерева, то будуть заморозки, а якщо з даху будинку, то прийде хвороба в цей будинок. Низькі польоти над селом могли вказувати на майбутню пожежу.

Народні прикмети описують і погоду першого травневого дня. Якщо було жарко, і ходили в сорочках, то в кінці травня буде похолодання, висаджувати город доведеться в теплих речах. Дана прикмета діє у зворотний бік. Сезон повинен принести велику кількість плодів, якщо травень приніс холод або приносить велику кількість зливових дощів. Дівчата при перших дощових краплях прагнули змочити свої коси для густоти.

Вважається, що ті, хто народилися 1 травня, повинні присвятити своє життя городу, бо природою закладена велика сила.