Назву «Сіногнійка» свято отримало унаслідок високої вологості повітря та великої ймовірності опадів у цей час, із-за чого трава в стогах пріє і гниє.

Народне свято Явдоха-сіногнійка відзначається 20 липня 2019 року (дата за старим стилем — 7 липня). За церковним календарем це день вшанування пам'яті преподобної Євфросинії (в миру Євдокії) Московської, інформує .

Назву «Сіногнійка» свято отримало унаслідок високої вологості повітря та великої ймовірності опадів у цей час, із-за чого трава в стогах пріє і гниє.

Історія

Євдокія народилася в 1353 році в князівській сім'ї. Вона з малих років звикала до постійних сутичок і чвар, які влаштовували удільні князі сусідських з Суздалем і Переславлем-Залеським земель. Євдокія зросла покірною, слухняною, тихою і благочестивою християнкою.

У 14-річному віці княжну видали заміж за Дмитра Донського, якому належали московські землі. Укладаючи такий союз, князі прагнули встановити мир на своїх землях. Євдокія несла у своєму серці безоглядну любов до Бога. Вона оточила теплом і турботою чоловіка і дарованих Богом 12 дітей. Дмитро в усьому підтримував дружину і розділяв з нею молитви і пости.

Після смерті чоловіка в 1389 році Євдокія цілком присвятила себе дітям і Господу. Велику частину часу вона приділяла Вознесенській жіночій обителі, яку зводили в Москві. Водночас за її наказом будувалися монастирі на батьківщині княгині.

На початку XV століття вдові явився Архангел Михаїл і передрік їй швидку смерть. Це підштовхнуло Євдокію остаточно відмовитися від мирського життя. Під час пішого переходу княгині з палацу в монастир тільки при погляді на неї три десятки хворих вилікувалися чудесним чином. Також знайшов зір сліпий, який припав обличчям до подолу Євдокії.

  Оголошено номінантів на премію «Золотий глобус 2022»

За кілька місяців до смерті княгиня прийняла постриг з ім'ям Єфросинія. Свої останні дні вона провела у Вознесенській обителі. Померла 7 липня 1407 року.

Традиції та обряди

У цей день працівники приносять на поле рушник з загорнутим в нього серпом. Цим рушником вони обв'язують перший сніп, який урочисто несуть до церкви, освячують, а потім ставлять у кутку будинку під іконами. Після завершення польових робіт цією зв'язкою колосків виганяють комах із хати, а на Покрову (14 жовтня) згодовують домашній худобі, щоб та не вередувала в зимовий період і краще їла заготовлений для неї корм.

Землероби перший зрізаний пучок жита обв'язують навколо пояса. Після цього вони вимовляють таємні слова і ходять з ним до третього снопа, після чого знімають. Такий обряд допомагає позбавитися від болю в спині та попереку.

Прикмети

  • Якщо в цей день пішов дощ, то він припиниться тільки через 50 днів.
  • Дощ на Явдоху — сіно зіпсується.