10 липня — Самсон Сіногній: історія, традиції та прикмети свята. Чим більше віддасте в цей день, тим більше заробите протягом року.

Самсон Сіногній відноситься до народних свят, що відзначається 10 липня щороку, інформує Ukr.Media.

У цей період люди починали косити траву, заготовлюючи їжу на зиму для худоби, необхідно було встигнути запастися необхідною кількістю продовольства для домашніх тварин до сезону дощів. Часті дощі, що починаються зазвичай з цього числа, змушували суху траву гнити. Через це до імені святого, що позначає це свято, слов’яни додали «сіногній».

Історія свята

Самсон народився в V столітті в небідній і досить знатній родині римлянина. Він вивчив мистецтво лікування і лікував знедолених і жебраків. У церкві його вважають зразком християнської любові до людей, милосердя і співчуття. За свою турботу і любов до бездомних і хворих, в дар від Господа він отримав дар зцілення.

Після смерті своїх батьків Самсон вирішив роздати свої статки і гроші нужденним, оселившись в пустелі неподалік великого Константинополя. Завжди він приймав мандрівників у своєму будинку і допомагав біднякам.

В історії згадується, що під час хвороби імператор Юстиніан у своєму сні побачив старого і чув про те, що тільки він зможе його врятувати і вилікувати. Говориться, що Самсон тільки дотиком руки і молитвами зміг вилікувати Юстиніана. А після свого одужання правитель видав указ про будівництво будинку для прочан, де могли розміщуватися знедолені і позбавлені даху, а також була зведена лікарня.

Життя Самсона було присвячене допомозі бездомним, хворим і стражденним, і його слава дійшла і до Русі. Багато хворих знатних осіб відправлялися до нього на чудодійне лікування, не боячись довгих подорожей, віруючи в його чудотворну силу. Лик святого Самсона і молитви до нього допомагали людям позбавлятися від хвороб і недуг.

  У Кім Кардашьян діагностували дві невиліковні хвороби

Традиції та обряди

Традиційно в цей день люди займаються польовими роботами, середина липня — це час заготівлі сіна, необхідного худобі для виживання взимку. Цей час люди працюють у полі, косять траву, а потім розкладають її для висихання по землі, прискорюючи процес.

Молитвами, зверненими до лику святого Самсона, на території Русі люди просили не посилати на свято дощ. Він може зіпсувати покіс сіна або ускладнить виконання робіт в полі.

Обрядом в деяких місцевостях стало окроплення коней в церкві, а також інших тварин в будинку. Батюшка, здійснюючи ритуал, дає захист тваринам від псування, пристріту і нечистої сили.

У слов’ян на це свято було прийнято почитати подорожніх, що проходять повз житло або заглянули в село, їх прийнято нагодувати, залишити на ніч і зібрати гостинець в дорогу. Традицією вважалося частування мандрівників кашею, а по апетиту такої людини і визначався майбутній урожай. Якщо мандрівник з’їдав всю тарілку, то врожайність не підведе, а якщо каша залишилася, рік врожайним не буде.

На Русі вважали сни на день Самсона віщими, що пророкують найближче майбутнє. Побачені вночі на свято, вони повинні збутися протягом тижня, якщо подія не відбувається, то сон вже не збудеться.

Після Самсона селяни знову розорювали землю і починали готувати її до посіву озимої пшениці та інших культур.

Прикмети

  • Хмари попливли на Самсона — значить очікується посушлива погода.
  • Якщо в свято Сіногною дощ йде, то і наступні сім тижнів теж.
  • Погода буде непогожою, якщо хмари із заходу пливуть.
  • Краплі води на щавлі кінському — через кілька днів очікується дощ.
  • Якщо сіно зелене — каша повинна бути чорна (гречана) на столі.
  • А сіно чорне, то буде біла (пшенична) каша або урожай проса.
  • В’юнки позакривали свої пелюсточки, то бувати негоді скоро.
  • На Самсона дощ пішов — до бабиного літа йти буде.
  • Ясна погода на Самсонів день — ясна передбачається і до кінця літа.
  • Бджоли розлютилися — посуху очікувати слід.
  • Грозова хмара розтягнулася по небу — град не піде.
  • Бабки літають, сильно стрекочучи крилами — до негоди.
  • Дощ почався після обіду — йти буде добу.
  • Якщо на Самсона стоїть спека — в грудні сильний мороз трапиться.
  2 червня — Тимофій Грядочник: історія, традиції та прикмети свята