10 листопада – Параскева Лляниця: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна насміхатися над людьми – інакше на тому світі насмішникові також дістанеться.

Параскева Лляниця є народним святом, яке припадає на 10 листопада щорічно. За юліанським календарем дата випадає на 28 жовтня. Свята великомучениця Параскева поминається і шанується. Друге її ім’я Параскева П’ятниця, завдяки дню народження, інформує Ukr.Media.

Історія

Параскева народилася в багатій сенаторській родині, яка довго не могла завести дітей. Її батьки були побожними людьми, молилися про дитину, щоб Бог подарував їм дитя. Вона народилася в п’ятницю.

Дівчина дотримувалася благочестя, зберігала невинність, відмовляла молодим людям, які її сватали. Її призначенням стала служба Господу Богу. Всі заощадження йшли на те, щоб одягнути і прогодувати жебраків, знедолених, хворих, бездомних. Болісна смерть, в якій винен імператор Діоклетіан, зробила Параскеву мученицею. Її стали любити ще більше.

Ікона із зображенням святої великомучениці здатна допомогти в збереженні сімейного щастя, приносить благополуччя в будинок. Вона є цілющою: вилікує зранені душу і тіло.

Традиції та обряди

День присвячується утепленню та огляду хат. Худоба остаточно відводиться в зимові сараї.

Багато хто вважає, що Параскева є покровителькою полів і домашньої худоби. Тому на службу в церкві несуть самостійно овочі з власного городу. Їх освячують і зберігають в будинках до наступної Параскеви Лляниці. У разі падежу худоби, найперше моляться до неї.

Жінкам заведено хвалитися перед сусідками льоном, лляними полотнами, які є в будинку. Для цього його виставляють за воротами. Оглядини, влаштовані льону, користувалися великою популярністю.

Образ Параскеви прикрашався квітами і травами. Вони вважалися лікувальними. Їх заварювали, обливалися відварами. Настої використовувалися для лікування безнадійно хворих.

Прикмети

Свіжий сніг, що випав, не буде лежати довго, якщо на вишні ще залишилося осіннє листя. У разі, коли його вже немає, варто приготуватися до заморозків, які не відступлять до самої весни.

  Про перформанс під час пандемії

Щоб уникнути біди, необхідно припинити роботу з водою в цей день. Якщо дитина в будинку захворіла, її потрібно умити в будь-якому джерелі і прочитати молитву. Люди вважають, що Параскева може наслати біду в будинок, хворобу. Вона рве виткані полотна.

Перша витріпка льону завершується освяченням в церкві. Для цього його просто забирають до церкви, де він поливається святою водою.

Вагітна жінка не повинна позичати гроші і віддавати їх з дому. Прикмета бере свій початок з язичницьких повір’їв. Віддати фінанси означає те, що майбутня мама довіряє долю своєї дитини іншій людині.

  • Люди, народжені 10 листопада, можуть передбачити майбутнє. Їх талісманом є онікс.
  • По п’ятницях забороняється займатися пряжею. На шиття заборон немає.
  • День не можна проводити дозвільно і весь час сміятися. Вважається, що постійний сміх спровокує гіркі сльози в старості, хвороби, невдачі.
  • Окреслений кругом Місяць віщує швидку бурю, але ясну теплу погоду після.
  • Відлига, яка швидко настала, означає довгі зимові морози попереду.