10 травня – Семенів день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна нести в будинок знайденого на вулиці звірка або птаха — у народі вірили, що такий образ може приймати нечиста сила.

Семенів день — народне свято, що переплітається з церковним. В цей день православні звертаються до апостола Симеона небожа Господнього, щоб земля була родючішою, а посіви добре взялися, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Церква шанує святого Симеона, священномученика, одного з 70-ти апостолів, який багато проповідував і загинув за свою віру і шанування Божих заповідей, будучи майже столітнім старцем.

В цей день в більшості регіонах ще старої Русі до 10 травня вже починалися ранні орні роботи в полі. Селяни завжди підходили до початку оранки серйозно, велися ретельні підготовчі роботи, готувалося насіння, дивилися на погоду і чіпали землю руками, щоб відчути чи прогрілася земля під весняним сонечком, чи можна вже орати, щоб садити насіння на новий урожай. Тому що сіяти можна тільки в теплу погоду, щоб вийшли хороші сходи. Тому що необхідно було швидко в короткий термін зорати землю і засіяти поле, тому що від хорошого отриманого врожаю залежало існування селянського сімейства. Адже якщо сходи гинули, то вважалося, що восени сім’я голодуватиме.

Традиції та обряди

Багато знахарів в день Семена заговорювали людей від зла і займалися сімейною магією. За повір’ям, в цей день траплялося багато сварок і конфліктів. І щоб не лаятися в такий день, необхідно було зав’язати на вовняній нитці червоного кольору два вузлики, почитати молитву і носити такий оберіг цілий день в правій кишені. І існував звичай поклонитися сирій землі, поділитися з нею своїми печалями і труднощами, і попросити святого насіння, щоб надав допомогу. На початку травня вже повсюдно чутні були співочі птахи. На Русі їх прильоту народ дуже радів, адже вони були провісниками довгоочікуваного тепла.

  20 лютого — день преподобного Луки: історія, традиції та прикмети свята

Встановлювалися терміни орної роботи в полі, які випадали на початок травня. Також вважалося, що пора оранки починається, коли ліс в листя одягається.

Прикмети

Велику увагу люди в стародавні часи приділяли прикметам на погоду, яка вказувала, чи буде багатий урожай. Наші предки могли прислухатися до будь-яких явищ природи:

  • Якщо 10 травня йде дощ, то значить буде хороший урожай жита, і на столі буде багато хліба.
  • Сонячний теплий день обіцяв хворим здоров’я, тому необхідно було вивести хвору людину на вулицю, щоб вона могла погрітися на весняному сонечку для зміцнення здоров’я.
  • Коли позеленіла береза, то намагалися висадити картоплю. Якщо трава вранці була без роси, то до вечора поллє злива. А вечірній туман навпаки передбачав теплу суху погоду.
  • Слухали в лісі як співають птахи чи голосно квакають жаби, все це віщувало наступ хорошого періоду для оранки. А якщо почути крик сови — значить буде похолодання або непогожа погода.