11 лютого — Лаврентіїв день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні не можна допускати негативних думок, брати участь у конфліктах.

Лаврентіїв день припадає на 11 лютого (29 січня за старим стилем). Свято щорічно відзначається православними віруючими. Цей день знаменує собою перехід пір року — зима поступалася місцем весні, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Свято з’явилося завдяки святителю Лаврентію, який був відомий на Русі як чудовий цілитель. Святий Лаврентій отримав сан єпископа православної церкви в Турівській єпархії.

За переказами походив Лаврентій зі знаті, як повідомляють джерела, з бояр або князів. Батько і мати з дитинства виховували його в православ’ї. Будучи юнаком, святий не визнавав мирського життя, постригся в ченці. Пішим ходом дістався до Києва, де був прийнятий у служіння в Печерському чоловічому монастирі. Заручившись підтримкою ігумена монастиря, він присвятив себе молитвам і проханням милості Господа. Лаврентій мріяв про самітництво, але настоятелі Печерської Лаври не практикували в своїй єпархії відлюдників, тому не дали на це своє благословення. Тоді Лаврентій перебрався в Свято-Димитріївську Скопинську чоловічу обитель. Там він зміг усамітнитися і вести самітницький спосіб життя.

З юності у Лаврентія проявлявся дар цілительства. Допомагаючи стражденним на території монастиря, святий не відмовляв у допомозі людям, які приходили до нього з усього світу, завдяки чому, став дуже шанованим серед віруючих.

У 1182 році майбутній святий Лаврентій був зведений на кафедру — Турівську, а після смерті святителя Кирила — правонаступництво перейшло до нього. Дата смерті святого невідома, але вже дуже скоро після своєї смерті Лаврентій став шанованим святим серед місцевих жителів.

Традиції та обряди

На Русі здавна існують традиції, приурочені до конкретного дня, а обряди призначалися для оберегів і хорошого життя. На Лаврентія було прийнято стежити за погодою, відзначати всі природні явища, а ще дотримуватися давніх традицій, щоб убезпечити себе і сім’ю. У народі вірили, що в цей день зі своїх таємних притулків на поверхню вибираються демонічні слуги — відьми, щоб зробити свої злі справи, завдати шкоди людям і отруїти землю. Лаврентіїв день вважався днем всіх нечистих ворожіїв. Наші предки вірили, що зроблені відьмою наговори і спеціальні обряди призводять до безпліддя землі, заражають плодові дерева і ягідні чагарники, а найстрашніше — наводять порчу і пристріт. Для цього відьми роблять заломи на сухій траві, якщо такий залом зрізати, говорили, що людина важко захворіє або загине. Тому люди намагалися обходити подібні “пастки”, а пізніше з’явилося правило палити суху траву.

  "Моя порада: тікайте": Історія відносин Кейт Бекінсейл, актриси що "притягує" хлопців молодших за себе

Щоб убезпечити себе і своє господарство від нечистої сили, використовували чортополох. Його встромляли в землю в поле, в саду, розкладали його по кутах хати, клали в ліжечко до немовлят. Вважалося, що відьми як вогню бояться цієї трави і обходять місця, де вона є. Особливо забобонні наші предки, намагалися залишитися вдома в цей день.

У народі святого Лаврентія вважали особливо сильним у зціленні хвороб очей. У цей день люди, які мають проблеми із зором, молилися і вважали, що святий обов’язково допоможе. Так само просили в молитвах зцілення від інших хвороб, так як Лаврентій зцілював не тільки незрячих.

Народжені в цей день люди, як вважалося, володіють тендітною на вигляд зовнішністю, але характер у них непохитний. Для захисту здоров’я, їм пропонувалося носити амулети з андалузитом і амазонітом.

Сни, що приснилися на Лаврентія, вважали провісниками переживань і сліз, але з малою часткою ймовірності виконання.

А ось годування лісових птахів віщувало матеріальне благополуччя, так само як і прихід нежданих гостей.

На основі природних спостережень робилися висновки про настання весни, майбутню погоду. Прогноз робили по тому, як дим поводиться при виході з труби: якщо стовпом — до ясної морозної погоди, а якщо коромислом — до потепління. Знаючі люди спостерігали за фазами Місяця: якщо зростаюча — погодка збережеться до середини місяця, при оновленому Місяці погода лютневого дня буде і решту місяця. Нічне світило стало рожевим — це вважали передвісником сильних вітрів.

Прикмети

  • Ліс гучно шумить — до відлиги ранньої.
  • Поліна при розпалюванні димлять і чадять — до швидкого приходу весни.
  • Вітряна погода — рік буде з дощами і зливами.
  • Мороз міцний — серпень жаркий.
  • Небо всипане зірками — хороший знак для хлібороба — чекайте врожайного року.
  • Снігопад віщував відсиріле сіно.
  • Дерева вкрилися інеєм, буде ясна безвітряна погода.
  • Синиці біля будинку голосно щебечуть — до сильного похолодання.
  • Сніг йде дрібний — до морозу, а якщо великими пластівцями валить — чекайте потепління.
  • Після Лаврентієвого дня зазвичай риба прокидається, на великих водоймах починалося клювання.
  • Жодного взуття в цей день не купуйте, якщо не хочете швидкої кончини.
  Красиві дівчата в обтягуючих сукнях (Фото)