11 жовтня — Харитонів день: історія, традиції та прикмети свята. Сьогодні сміття з хати вимітати не можна, тому що з ним можна горе в дім запустити.

11 жовтня — Харитонів день і шанування пам’яті святителя і єпископа Харитона Сповідника, а також народного героя Іллі Муромця, інформує Ukr.Media.

Життєпис

За часів правління імператора Авреліана (270-275) преподобний Харитон виніс багато мук. За віросповідання його били з такою силою, що оголювалися кістки, а кров текла струмками. Все тіло було суцільною раною. Потім його кинули в підземелля.

З приходом до влади Тацита мученик отримав свободу й одразу здійснив паломництво до Ізраїлю, на Святу Землю. Біля Єрусалиму його схопили розбійники і помістили в печеру. Але тут його врятував Божий промисел: змія отруїла вино, яке лиходії випили і отруїлися. Преподобний вирішив нікуди не йти, роздав багатства розбійників біднякам і влаштував в притулку церкву. Незабаром з’явилися інші адепти християнства, і утворилася чернеча обитель — Фаранська лавра, перша в Іудейській пустелі.

Харитон, який бажав усамітнення, покинув обитель і влаштувався в печері Сорокаденної гори. Але і там навколо нього згуртувалися ченці, утворивши Єрихонську лавру. Подібна історія повторилася втретє, коли була заснована Суккійська лавра. Преподобний керував усіма заснованими ним обителями. Своїм учням ігумен давав настанову щодо способу життя: харчуватися тільки хлібом, сіллю і водою раз в день, ввечері, ніколи не залишати обитель і надавати подорожнім гостинність.

Перед смертю святитель повернувся у свій перший монастир, де і був похований приблизно в 350 р. Православна Церква високо цінує внесок Святителя Харитона Сповідника в розвиток чернецтва в Палестині.

Традиції

День Харитона вважався небезпечним: можна було легко наврочити, напророкувати біду. Щоб уникнути неприємностей, намагалися не виходити на вулицю, нічого не брали і не давали в борг. Особливо остерігалися чорнооких і карооких людей, як схильних до чаклунства. Господарі в цей день байдикували, не займалися прибиранням, щоб не вимітати з будинку сміття.

  29 квітня – Ірина-розсадниця: історія, традиції та прикмети свята

На Харитонів день багато хто йшов до місцевої відунки зі своїми проблемами, несли їй мед, пироги. Наречений з нареченою задобрювали її, щоб не зіпсувала весілля, бездітні пари просили захисту від безпліддя, жінки на зносинах — благополучних пологів і здорової дитини.

У цей день не можна було збирати і їсти ягоди. Згідно з повір’ям, диявол наплював на ягідні кущі, і той, хто не послухається, буде хворіти від його слини.

До 11 жовтня селяни зазвичай закінчували роботи в полі, і у жінок з’являвся час вечорами збиратися, щоб шити, в’язати або ткати. Молодь збиралася “варити мед” і святкувати початок “вечірок”.

Прикмети

  • Каркає біля будинку ворона або стрекоче сорока — бути біді.
  • Скрип в будинку (особливо стельової балки) — поганий знак.
  • Харитон приносить в хату шкоду.
  • Береза і дуб скинули листя, а у собаки шерсть стала густою — буде морозна і сніжна зима.
  • Західний і північний вітри обов’язково “надують” сувору зиму.
  • Скоро холоднеча настане, якщо по небу важкі хмари йдуть низько.
  • Якщо зайці ще шубку не поміняли, зима настане ще не скоро.
  • Гало навколо Місяця на посушливе літо.
  • Верба покрилася інеєм — буде зима довгою.
  • Політ птахів низько над землею віщує ранню зиму.
  • 11 жовтня народжуються майстровиті люди.