Зміїне свято проходить 12 червня. Легенда Русі про зміїне весілля дала назву народному святу. До цього дня земля добре прогрівалася (30 травня за старим стилем), плазуни виповзали зі своїх зимових нір, шукаючи партнера для продовження роду. “Бульбами” змії котилися по лісі, влаштовуючи весілля. Звідси заборони в цей день ходити в ліс, її укус смертельний, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Церковний календар 12 червня відзначений днем пам’яті Ісаакія Далматського. Біографія святого сповнена непростих подій. Проживав поблизу Константинополя в 4 столітті. Історичний факт: храми богослужіння, в яких проходили служіння відмінні від аріанської єресі, руйнувалися або ставали сараями/стайнями, а служителів переслідували і гнобили. Чернець-відлюдник Ісаакій не міг залишатися осторонь, мовчки спостерігати за бездуховною поведінкою прихильників римського правителя Флавія, прийшов до Константинополя підтримати своїх братів і сестер по духу.

Як відомо, в цей час була ворожнеча між правителем Флавієм і царем Феодосієм, який успішно провів кілька битв, наближався до міста. Ісаакій попередив правителя про програш у цій битві, якщо не припиняться гоніння християн. Тричі зупиняв його. Бій Флавій Валент програв, рятувався втечею, але незабаром стало відомо про трагічну смерть, спалення в сараї. Слова Ісаакія здійснилися. Після його призначають ігуменом в новій побудованій обителі, якого посмертно назвали Далматським.

Традиції та обряди

12 червня садівники висаджують бобові культури: горох, квасолю, сочевицю, нут, боби і т. д. Перед посадкою за традицією зміїного дня потрібно вимочити в талій воді, зібравши сніг в березні в глибоких ямах і ярах. У сучасності звичайно дотримуватися такого звичаю не обов’язково, можна вимочити в звичайній воді. Є ще слова, які шепочуть для гарного врожаю.

Досвідчені городники рекомендують пересаджувати або ділити плодово-ягідні чагарники. До цього дня завершити всі заходи по догляду, видалити сухі, хворі гілки, обрізати крони, обробити листя від комах. До цього дня вже всі плодові дерева відцвіли, потрібно додатково удобрити: яблуні та груші підгодувати сечовиною, вишню і сливу — компостом. Якщо багато бур’яну потрібно видалити, щоб не заважав кореневій системі дерев харчуватися.

  Стало відомо, чому президент України Володимир Зеленський носить обручку на середньому, а не на безіменному пальці

Старше покоління забороняє ходити в ліс, в місця з високою травою, побоюючись безпричинного нападу змій. Змії викликають у більшості паралізуючий страх, але при цьому здавна відомо про цілющі властивості. Шкура змії рятувала від наривів, розтоплене сало — від хвороб очей і шкіри, отрута — зцілення від гіпертонії, серцевих захворювань, невралгії, астми.

Прикмети

  • Бути дощу, коли трава вранці без роси.
  • Дні без опадів, коли світанок і захід чисті і золоті.
  • Чути гуління сови — буде зниження температури.
  • Південний вітер принесе теплу осінь, західний вітер — осінь дощову, північний вітер — осінь настане рано й одразу холодна.
  • Рясно шипшина цвіте — до очікування зими лютої.
  • Павуки густо в’ють павутину — зміна погоди.
  • Діти, народжені в цей день, мають богатирське здоров’я.
  • Вбити змію 12 червня — накликати біду.
  • Кращий день для збору горобини, зламав гілку — очікуй біди і нещастя. Зривати всю горобину заборонено, дбай про птахів взимку, залиш корм для них.