Бажання, загадані сьогодні на зірки, збуваються протягом року.

Феофан Милостивий — день вшанування пам’яті святого Феофана і відлюдника Киріака. Феофан жив у Сирії і був щедрий з подорожніми, що проходили повз, бідняками. За це йому і дали прізвисько «Милостивий». Киріак з вісімнадцятирічного віку був ченцем в монастирі міста Коринф, де була обитель Євфимія. Святкову подію відзначають 12 жовтня, інформує Ukr.Media.

Історія свята

Феофан жив у сирійському місті Газа і надавав допомогу всім, хто її потребує. Якщо подорожній не міг оплатити постій, Феофан запрошував його в свій будинок. Бідним і страждаючим недугами людям він також допомагав. Якось він втратив свій маєток, але не пошкодував про це і не став нарікати на своє життя. Він дякував Господу за послані йому випробування. Але це було не все. Через деякий час праведника здолала недуга. Від його тіла виходив жахливий запах. Феофан стійко переносив послані йому негаразди, втішав свою дружину, яка перебувала поруч. Перед смертю праведника вибухнула буря з грозою. Дружина пустилася в сльози, бо розуміла, що за таких умов не зможе здійснити поховання. Але святий її заспокоїв, запевнивши, що тільки він покине цей світ, як все припиниться. Так і сталося, а тіло стало чистим від ран і виділяло запах приємних пахощів.

Інший святий, відлюдник Киріак, народився у родині пресвітера. Він був спокійною дитиною і в ранньому віці отримав призначення церковного читця. У юному віці праведник відправився в паломницьку подорож до святих місць Єрусалиму. Там він став ченцем у Лаврі преподобного Євфимія. Киріак виконував усі послухи, які йому давалися. У похилому віці він став жити в пустелі. Спочив святий на 109-му році свого життя.

  Призер Docudays UA «Май далеко — май добре» вийде в прокат у жовтні

Традиції та обряди

У цей день було заведено пригощати бідних і незаможних. Бідняків, які просили поїсти або води, запрошували в будинок і ситно пригощали. Якщо біля населеного пункту жили відлюдники, їм таємно приносили частування у вигляді млинців і меду.

Виходили на Феофана дивитися на зірки, чекаючи від них хороше яскраве світло. Це була ознака погожої сухої осені.

Прикмети

  • Вогка сіль в солонках означала швидку появу дощу.
  • Яскраві зірки на небі символізували погожу осінь, і обіцяли багатий урожай в майбутньому році.
  • Іній на деревах говорив про те, що день буде сонячний.
  • Наявність грибів в цей час свідчила про те, що зима буде ще не скоро.